Środki tymczasowe TSUE. Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W środę Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce. TK ogłosił, że jest to niezgodne z polską ustawą zasadniczą.

Polecamy także: Tusk wraca do krajowej polityki. Bezlitosny komentarz Kaczyńskiego

Trybunał Konstytucyjny pierwszy raz rozpatrywał sprawę pod koniec kwietnia bieżącego roku. Z kolei dziś Trybunał obradował nad tą sprawą od godziny 10.40. Rozpoznawało ją pięciu sędziów: Bartłomiej Sochański, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski, Jakub Stelina oraz jako przewodniczący sędzia Stanisław Piotrowicz. TK badał, czy Polska ma bezwzględnie przestrzegać nakładanych przez TSUE środków tymczasowych.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stosowanie środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju sądów nakładanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest niezgodne z polską konstytucją. Werdykt zapadł większością głosów.

Polecamy również: Tomasz Kammel cudem uniknął śmierci. „To był anioł stróż”

Traktat o UE w zakresie jakim TSUE nakłada środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów jest niezgodny z art. 2, 7, 8 oraz art. 90 Konstytucji i nie jest objęty zasadami bezpośredniego stosowaniastwierdził sędzia Stanisław Piotrowicz ogłaszając wyrok.

Dziś również TSUE zobowiązało  Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

Polecamy także: Aktor Jerzy Janeczek nie żyje. Szokująca przyczyna śmierci artysty

W wydanym dziś (w środę) postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wszystkie wnioski Komisji (Europejskiej) do czasu wydania ostatecznego wyroku. (…) Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” – czytamy w decyzji sędzi.

Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki

Na ten temat za pośrednictwem mediów społecznościowych głos zabrał między innymi profesor Marcin Matczak.

Polacy potrzebują niezależnego sądownictwa także po to, aby dostać pieniądze z UE na wsparcie gospodarki. TSUE broni interesu milionów Polaków, wyłączając Izbę Dysc. TK pod wodzą byłego posła PiS broni stołków kilkunastu osób w Izbie Dyscypl. narażając miliony Polaków na stratynapisał na Twitterze Matczak.

Źródło: RMF FM, Onet, Twitter

Polecamy także:

Tusk będzie mieć kłopoty? Ziobro zapowiada mu pozew

Mocna wymiana zdań także między Tuskiem a reporterem TVP. Poszło o syna szefa PO (wideo)

Tarczyński także mocno o Tusku do Kropiwnickiego. Cięte słowa europosła PiS (wideo)

Dziennikarka zapytała również Terleckiego o Tuska. Bezlitosna odpowiedź marszałka (wideo)

Andruszkiewicz bezlitosny także dla Tuska. Napisał to wprost o jego powrocie