To Rosję bardzo zaboli. Zachód może zastosować radykalną sankcję

Od dłuższego czasu mówi się o możliwości odcięcia Rosji od systemu SWIFT. Eksperci nie mają wątpliwości, że taki ruch może być bardzo bolesny dla rosyjskiego systemu bankowego. Na czym polega system SWIFT i dlaczego jest tak bardzo ważny? Czy to Rosję bardzo zaboli?

Dziś media poinformowały o napaści Rosji na terytorium Ukrainy. PAP poinformowało o 40 żołnierzach Ukrainy, którzy zginęli. Ofiary w wyniku ataku sił rosyjskich mają być także wśród ludności cywilnej.

Polecamy również: Kłótnia w TVN. Patryk Jaki prosto z mostu do Anity Werner (wideo)

Biuro prezydenta Ukrainy: ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosjipoinformował PAP.

Biuro prezydenta Ukrainy: są też ofiary cywilne rosyjskiej agresji – mniej niż 10napisano w kolejnym komunikacie.

Kilkaset osób zgromadziło się przed ambasadą Rosji, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec wojny i jednocześnie okazać solidarność z Ukrainą.

Kilkaset osób przyszło w czwartek przed Ambasadę Rosji w Warszawie, by zademonstrować przeciwko wojnie i pokazać solidarność z Ukrainą. Wyrazy solidarności słychać także z przejeżdżających ul. Belwederską samochodów, których kierowcy włączają klaksonypoinformował PAP.

Polecamy również: Premier przekazał smutną wiadomość. Nie żyje były minister

Mimo wszystko nie brak także głosów za radykalnymi sankcjami, które będą bardzo dotkliwe dla Rosji, która dziś złamała pokój w regionie. Mowa tu przede wszystkim o odcięciu od systemu SWIFT. Jakie skutki może przynieść odcięcie od niego Rosji?

Rosja bez SWIFT?

SWIFT, czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych utrzymujące sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji.

Polecamy także: Awantura w TVP. Jaki do posła z Lewicy: „Czy Pan potrafi nie być chamem?” (wideo)

SWIFT pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Mogą z niego korzystać także osoby fizyczne, prawne oraz również organizacje.

Odcięcie od tego systemu Rosji może być bardzo dotkliwe nie tylko dla rządzących tym krajem, lecz również dla przeciętnego obywatela. Na temat skutków dla Rosji wobec takiej sankcji wypowiedział się Piotr Wawrzyk – wiceminister spraw zagranicznych.

Polecamy także: Kaczyński bezlitosny dla Nitrasa w Sejmie. „Do lekarza” (wideo)

Obecnie wprowadzone sankcje są duże, na przykład odcięcie od rynków finansowych rosyjskiego długu to jest bardzo daleko idący środek, który państwo rosyjskie odczuje w ciągu najbliższych dni czy tygodni. Ale gdyby zwykli Rosjanie nie mogli korzystać ze swoich kart kredytowych, gdyby nie mogli przeprowadzać transakcji finansowych, rosyjskie firmy – wszystkie firmy, począwszy od zwykłej piekarni po fabryki produkujące skomplikowane maszyny, nie mogli przeprowadzać działań finansowych – to wtedy byłoby rzeczywiście potężne uderzenie w rosyjską gospodarkę , a do tego się system SWIFT sprowadzapowiedział Wawrzyk.

Źródło: Money.pl

Polecamy również: 

Marta Lempart wróciła i szokuje. Takich słów mało kto się spodziewał (wideo)

Nowy sondaż wyborczy. Fatalne wieści dla KO i Donalda Tuska

Problemy Rafała Ziemkiewicza. Dziennikarz poinformował o tym wprost

Zaskakujące zdjęcie Wałęsy. Pokazał je Sławomir Cenckiewicz (foto)

Niepokojący wpis Roberta Mazurka. Dziennikarz podjął stanowczą decyzję