Spięcie podczas rozprawy w TK. Przyłębska pouczyła Bodnara (wideo)

We wtorek Trybunał Konstytucyjny miał orzec, czy prawo krajowe jest nadrzędne w stosunku do prawa unijnego. Na rozprawie obecny był Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar. W trakcie rozprawy RPO złożył dwa wnioski formalne: o przełożenie rozprawy oraz o zmianę składu orzekającego, tak aby sprawą zajął się pełny skład TK. Między Bodnarem a Przyłębską doszło do wymiany zdań w tej sprawie.

Polecamy także: Tusk wraca do krajowej polityki. Bezlitosny komentarz Kaczyńskiego

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczący ustalenia zależności polskiego prawa konstytucyjnego i prawa unijnego. Ostatecznie Trybunał nie wydał orzeczenia w tej sprawie i ogłosił przerwę do czwartku do godziny 13.00.

Trybunał Konstytucyjny: wymiana między RPO a prezes TK

We wtorek jednym z głównych tematów w mediach stał się wątek rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatrywał wniosek szefa polskiego rządu, który dotyczy ustalenia zależności polskiego prawa konstytucyjnego i prawa unijnego. Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny nie wydał orzeczenia w tej sprawie i ogłosił przerwę do czwartku do godziny 13.00.

Polecamy również: Tomasz Kammel cudem uniknął śmierci. „To był anioł stróż”

Na samym początku rozprawy z dwoma wnioskami wystąpił Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodziło o przełożenie rozprawy oraz o zmianę składu orzekającego, tak aby sprawą zajął się pełny skład TK. Prezes Trybunału Konstytucyjnego poinformowała Bodnara, że wnioski nie zostały uwzględnione.

Ten wniosek nie został uwzględniony, skoro – jak pan widzi – tutaj orzekamy. Nie ma takiego uprawnienia stron do ingerowania w skład orzekający, pan może wystosować taki apel, ale to nie jest wniosek formalny – powiedziała do Bodnara prezes TK.

Jeśli chodzi o wyznaczanie składu (…) to explicite wynika z ustawy jak ustalane są składy, kto w tym orzeka – dodała.

Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki

Dziękuje wysokiemu trybunałowi za wyjaśnienie. Bo wydaje mi się, że wyjaśnienie zawsze jest z punktu widzenia praworządności istotne dla zrozumienia sposobu rozumowania wysokiego trybunału – odpowiedział Bodnar.

Następnie po pewnym czasie w trakcie rozprawy Bodnar podkreślał, że jego wniosek o rozszerzenie składu TK – „nie był tylko wnioskiem proceduralnym, apelem, tylko stanowiskiem odnoszącym się do powagi materii, którą rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny”. RPO podkreślił także, że w przeszłości Trybunał Konstytucyjny w najważniejszych sprawach orzekał w pełnym składzie.

Źródło: DoRzeczy, TVN24

Polecamy także:

Tusk będzie mieć kłopoty? Ziobro zapowiada mu pozew

Mocna wymiana zdań także między Tuskiem a reporterem TVP. Poszło o syna szefa PO (wideo)

Tarczyński także mocno o Tusku do Kropiwnickiego. Cięte słowa europosła PiS (wideo)

Dziennikarka zapytała również Terleckiego o Tuska. Bezlitosna odpowiedź marszałka (wideo)

Andruszkiewicz bezlitosny także dla Tuska. Napisał to wprost o jego powrocie