Podano ostatnie słowa Benedykta XVI. Zapamiętamy je na długo

Benedykt XVI nie żyje. 31 grudnia 2022 roku media obiegła bardzo przykra wiadomość na temat śmierci papieża-emeryta. Joseph Ratzinger od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku wykonywał obowiązki przywódcy Stolicy Apostolskiej.

Polecamy również: Najnowszy sondaż. PiS może zacierać ręce, złe wieści dla opozycji

Dziś media cytują słowa, które Benedykt XVI miał wypowiedzieć jako ostatnie przed swoją śmiercią. Przytoczył je argentyński dziennik „La Nacion”, powołując się na źródła w Watykanie.

Niespełna dziesięć lat temu papież podjął decyzję, która wstrząsnęła wiernymi na całym świecie. Benedykt XVI – 11 lutego 2013, podczas konsystorza na którym wyznaczył datę kanonizacji 815 błogosławionych, wygłosił oświadczenie, z którego wynikało, że z dniem 28 lutego 2013 roku rezygnuje z funkcji biskupa Rzymu.

Polecamy również: To koniec. Tomasz Lis stracił bardzo ważne stanowisko

Następcą Benedykta XVI został kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przybrał imię Franciszek. Od tego momentu Joseph Ratzinger stał się papieżem-emerytem. Od tego czasu zdecydowanie rzadko pojawiał się publicznie. Zmarł 31 grudnia 2022, o godzinie 9:34, w klasztorze Mater Ecclesiae. Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 o godz. 9.30 na placu Świętego Piotra.

Nie żyje Benedykt XVI

Z informacji mediów wynika, że Benedykt XVI cierpiał na stwardnienienie zanikowe boczne. Efektem choroby są między innymi zanik mięśni, osłabienia siły mięśni i pojawienia się drżeń mięśniowych.

Polecamy również: Widzowie TVP pogrążeni w smutku. Nie żyje znana dziennikarka

Choroba, na którą cierpiał papież emeryt, nazywana jest również chorobą Charcota bądź stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA). To bardzo poważne schorzenie, które polega na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. Pierwsze objawy choroby pojawiają się między 50. a 70. rokiem życia, a przebieg choroby jest bardzo indywidualny – czytamy na portalu medonet.pl.

Ostatnie słowa Benedykta XVI

Media cytują słowa, które Benedykt XVI miał wypowiedzieć jako ostatnie przed swoją śmiercią. Przytoczył je argentyński dziennik „La Nacion”, powołując się na źródła w Watykanie.

Polecamy również: Wpadka Tuska? Polityk wrzucił zdjęcie z mamą. Internauci byli bezlitośni (FOTO)

Jezu, kocham Ciebie” – tak miały brzmieć ostatnie słowa wypowiedziane przez papieża Benedykta XVI przed śmiercią. Przytoczył je argentyński dziennik „La Nacion”, powołując się na źródła w Watykanie. Emerytowany przywódca kościoła miał je wypowiedzieć w języku niemieckim.

Źródło: Gazeta Prawna

Foto: Papież Benedykt XVI w 2007 rokuFabio Pozzebom/ABr • CC BY 3.0 br

Polecamy także: 

Nie żyje gwiazda programu TVP. Szokujące okoliczności śmierci

Najnowszy sondaż wyborczy. Fatalny wynik jednej partii

Marek Jakubiak bezlitosny dla Jachiry. Polityk pokazał ten obrazek (FOTO)

Mocny wpis Ziemkiewicza. Wspomniał o Andrzeju Lepperze

Miłosz Kłeczek bezlitosny dla opozycji. Pokazał to niefortunne zdjęcie (FOTO)