Najnowszy sondaż wyborczy. Spore zmiany poparcia PiS i Koalicji Obywatelskiej

Nowy sondaż wyborczy pracowni IBRiS przeprowadzony dla Radia Zet. Wynika z niego, że w dalszym ciągu na prowadzeniu jest ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Oba wspomniane ugrupowania odnotowały spory wzrost poparcia.

Polecamy również: Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje wielka polska bohaterka i legenda

Z sondażu IBRiS wynika, że na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska. Podium zamyka partia Szymona Hołowni – Polska 2050. Poniżej podium znalazła się Lewica. Dalej jest Konfederacja. Ostatnią partią, która przekroczyła próg wyborczy jest Polskie Stronnictwo Ludowe.

Polecamy również: Wyburzyć Pałac Kultury? Jednoznaczna postawa Polaków (WYNIKI)

Zmianie uległa ilość wyborców niezdecydowanych. Obecnie według badań IBRiS jest ich 8.4 proc. Natomiast poprzednio było to 17 proc. Z prawa do oddania głosu skorzystałoby 53,3 proc. uprawnionych. 43,1 proc. nie zamierza wziąć udziału w wyborach, a 3,6 proc. jest niezdecydowane.

Sondaż IBRiS

W sondażu IBRiS na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33.4 proc. Dla ugrupowania kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego oznacza to spory wzrost o 3.8 pp.

Polecamy również: Ten polityk zastąpi Andrzeja Dudę? Zaskakujący wynik sondażu

Na kolejnym miejscu jest Koalicja Obywatelska. Największa opcja opozycyjna otrzymała 27.2 proc. głosów. Oznacza to wzrost poparcia o 3.5 pp.

No ostatnim miejscu na podium uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni, zdobywając 9,2 proc. głosów. Wynik partii byłego prezentera stacji telewizyjnej TVN w poprzednim badaniu wyniósł 9,9 proc. Na czwartym miejscu jest Lewica z wynikiem 8.9 proc. – poprzednio 8.2 proc.

Polecamy także: Najnowszy sondaż. Zaskakująca zamiana miejsc w czołówce

Piąte miejsce dla Konfederacji z wynikiem 7 proc. – w poprzednim badaniu było to 5.5 proc. Próg wyborczy przekracza Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska z wynikiem 5.9 proc. – poprzednio 6.1 proc.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzono na zlecenie Radia ZETw dniach 14-15 stycznia 2023 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Poprzednie badanie, tą samą metodą, zrealizowano w dniach 19-20 grudnia 2022 roku.

Źródło: Wprost

Polecamy także: 

Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje legendarny polski muzyk

Skandal w Gdańsku. Szokujące zachowanie amerykańskiego żołnierza

Najnowszy sondaż. Jedna partia ze zdecydowanym spadkiem

Kolejna smutna wiadomość. Nie żyje popularny polski aktor z „Misia” i „Alternatyw 4”

Kraśko pojawił się na antenie z takim napisem w tle. Wiceminister nie wtrzymał (foto)