Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje wielka polska bohaterka i legenda

Nie żyje Jadwiga Chruściel „Kozaczek” – córka przywódcy Powstania Warszawskiego generała Antoniego Chruściela „Montera”. W czasach walk w stolicy kraju pełniła obowiązki obowiązki łącznika sztabu I obwodu AK śródmieście.

Polecamy również: Leszczyna zaatakowała Kaczyńskiego. Prezes PiS szybko odpowiedział (wideo)

W trakcie wybuchu Powstania Warszawskiego miała zaledwie 16 lat. Smutną wiadomość na temat śmierci Jadwigi Chruściel podało za pośrednictwem mediów społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Z przykrością informujemy, że 26 kwietnia odeszła na wieczną wartę Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, córka dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Podczas Powstania służyła jako łączniczka sztabu I Obwodu AK Śródmieście. Cześć jej pamięci! – czytamy na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Twitterze.

Polecamy również: Ostateczny cios w Putina i rosyjski sport? Czegoś takiego jeszcze nie było

Jadwiga Chruściel przyszła na świat 25 czerwca 1928 roku w miejscowości Stryj. Jej ojcem był generał Antoni Chruściel „Monter” – dowódcy Powstania Warszawskiego. W trakcie walk w stolicy służyła w stopniu strzelca, jako łącznik sztabu I Obwodu AK „Radwan” w Śródmieściu.

Nie żyje Jadwiga Chruściel

Jadwiga Chruściel po upadku Powstania Warszawskiego dostała się do niewoli. Z kolei już po wojnie w roku 1956 wraz ze swoim ojcem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam zaangażowała się w pracę harcerską.

Opracowała także podręczniki, które dotyczyły tematyki wychowania harcerskiego młodzieży. Wśród tytułów można wymienić między innymi: „Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć”, „Wędrowniczki”, „Jak prowadzić drużynę harcerek”, „Sprawności Harcerek”, „Tropicielka”.

Polecamy również: To cios dla prezydenta Niemiec. Kijów podjął stanowczą decyzję

Od początku lat 60. XX wieku żyła w Nowym Jorku. Z kolei kilka lat temu postanowiła powrócić na stałe do Polski. W roku 2018 w rozmowie z PAP w taki sposób wspomniała swojego ojca – Antoniego Chruściela:

Mój ojciec żył dla Polski i tak było już do samego końca. Był wiernym oddanym synem ojczyzny i polskiego narodu, a jako dowódca walczącej Warszawy nie spał, nie jadł, tylko wiecznie sprawdzał, co się dzieje. I był do tego bardzo dobrze przygotowany – mówiła Jadwiga Chruściel.

Źródło: Twitter

Polecamy także: 

Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje legendarny polski muzyk

Skandal w Gdańsku. Szokujące zachowanie amerykańskiego żołnierza

Najnowszy sondaż. Jedna partia ze zdecydowanym spadkiem

Kolejna smutna wiadomość. Nie żyje popularny polski aktor z „Misia” i „Alternatyw 4”

Kraśko pojawił się na antenie z takim napisem w tle. Wiceminister nie wtrzymał (foto)