Wyburzyć Pałac Kultury? Jednoznaczna postawa Polaków (WYNIKI)

Czy Pałac Kultury i Nauki powinien zostać wyburzony? Mniej więcej tak brzmiące pytanie zostało zadane w sondażu pracowni Social Changes. Co na ten temat, który odżył zdecydowanie po agresji Rosji na Ukrainę uważają respondenci?

Pałac Kultury i Nauki od wielu lat wzbudza mieszane uczucia w opinii publicznej. Mimo wszystko dla wielu mieszkańców stolicy kraju jest to wręcz symbol miasta. Budowa budynku została rozpoczęta w maju 1952 roku.

Polecamy również: To cios dla prezydenta Niemiec. Kijów podjął stanowczą decyzję

Z kolei ukończenie miało miejsce lekko ponad trzy lata później w lipcu 1955 roku. Za pośrednictwem Wikipedii dowiadujemy się, że Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Budowla jest projektem radzieckiego projektanta, którym był Lew Rudniew.

Z tego względu budynek nie zawsze mógł się pozytywnie kojarzyć polskiemu społeczeństwu. Z tego względu co pewien czas pojawiają się głosy nawołujące do tego, aby charakterystyczny dla Warszawy pałac po prostu zrównać z ziemią.

Polecamy również: Leszczyna zaatakowała Kaczyńskiego. Prezes PiS szybko odpowiedział (wideo)

Głosy w tym temacie pojawiły się ponownie za sprawą konfliktu między Rosją i Ukrainą. W związku z tym przeprowadzono badanie, w którym zadano pytanie jego uczestnikom:

Czy popiera Pani/Pan wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?”. Jak wyglądają wyniki badania?

Czy Pałac Kultury i Nauki powinien zostać wyburzony?

77 proc. uczestników badania pracowni Social Changes opowiedziało się przeciw koncepcji wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki. 46 proc. wskazało w tej sprawie odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 31 proc. „raczej nie”.

Polecamy również: Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje wielka polska bohaterka i legenda

W porównaniu do tego tego wyniku grono zwolenników wyburzenia Pałacu Kultury jest bardzo małe. Tylko 10 proc. respondentów popiera wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki, a w tym 6 proc. „zdecydowanie tak”, a 4 proc. „raczej tak”. 13 proc. wskazało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Polecamy również: Ten polityk zastąpi Andrzeja Dudę? Zaskakujący wynik sondażu

Z kolei wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy tylko 12 proc. jest za wyburzeniem. Aż 69 proc. jest przeciwko. W przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej 6 proc. jest na tak, a 87 na nie. W przypadku Polski 2050 8 proc. jest na tak, a 89 proc. przeciw.

Źródło: wPolityce

Polecamy także: 

Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje legendarny polski muzyk

Skandal w Gdańsku. Szokujące zachowanie amerykańskiego żołnierza

Najnowszy sondaż. Jedna partia ze zdecydowanym spadkiem

Kolejna smutna wiadomość. Nie żyje popularny polski aktor z „Misia” i „Alternatyw 4”

Kraśko pojawił się na antenie z takim napisem w tle. Wiceminister nie wtrzymał (foto)