Bardzo przykra wiadomość. Nie żyje zasłużony Polak i bohater

Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Henryk Ateborski pseudonim „Pancerny”. O śmierci poinformowała fundacja „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich” i Instytut Pamięci Narodowej za pośrednictwem mediów społecznościowych. Henryk Ateborski miał 93 lata. W latach 80-tych był działaczem Solidarności. Po wojnie był Żołnierzem Wyklętym. Był aresztowany przez komunistów i poddawany wielomiesięcznym torturom.

Polecamy także: Tomaszewski prosto z mostu. Mocne słowa na temat Paulo Sousy

Dzisiaj w nocy w wieku 93 lat zmarł por. Henryk Atemborski ps. „Pancerny”: We wrześniu 1939 roku – jako 11-letni chłopiec – bronił Warszawy. W czasie okupacji partyzant – żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Po wojnie Żołnierz Wyklęty, aresztowany przez komunistów i poddany wielomiesięcznym torturompoinformowała fundacja „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich”.

Polecamy także: Platforma pogrążona w smutku. Nie żyje popularny polityk PO

W latach 80-tych działacz #Solidarność. Wielki przyjaciel naszych wolontariuszy z Podkarpacia. To był wielki zaszczyt, że przez wiele miesięcy mogliśmy wspierać Pana Porucznika w ramach akcji #ObiadyDlaBohaterów. Kondolencje dla rodziny i bliskich. Cześć Jego Pamięci!czytamy w poście opublikowanym przez fundację na Facebooku.

Polecamy także: Bezlitosna riposta. Zybertowicz odpowiada bezpośrednio Lisowi

Na temat śmierci Henryka Ateborskiego poinformował także rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie żyje Henryk Ateborski

Henryk Ateborski urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Łodzi. Był uczestnikiem obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. W trakcie wojny był związany z partyzantką ziemi kieleckiej. W 1944 r. pod ps. „Pancerny” był żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Z kolei po wojnie był aresztowany i prześladowany.

Od roku 1980 wykonywał aktywnie swoje obowiązki jako członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Warto również dodać, że Henryk Ateborski był autorem książki „2005 – 183 'Rowerem dookoła Europy”.

Polecamy również: Ochojska skomentowała zdjęcie z dziećmi. Padły bulwersujące słowa (foto)

Henryk Ateborski był wielokrotnie honorowany. Do najważniejszych odznaczeń, które w trakcie swojego życia otrzymał należą przede wszystkim: Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995). Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001), Nagroda Honorowa IPN „Świadek Historii” ( 2013).

Źródło: IPN

Polecamy także: 

Niepokojący wpis także Beaty Szydło. Sytuacja jest poważna

Tego się Lempart także nie spodziewała. Dostała nietypowy prezent od młodego mężczyzny (wideo)

Tego Trzaskowski także mógł się nie spodziewać. Mocne pytanie Kraśki w TVN (wideo)

Dziennikarz bezlitosny dla Kurdej-Szatan. Zadał jej także bardzo mocne pytanie (wideo)

To koniec? Zaskakujące informacje dot. także dalszych losów Mejzy