Awantura w TVN. Polityk PiS zadał trudne pytanie sędziemu ws. TSUE (wideo)

Na antenie stacji telewizyjnej TVN doszło do wymiany zdań między posłem Jackiem Ozdobą (Solidarna Polska/ klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) oraz sędzią Bartłomiejem Przymusińskim. W studiu komercyjnej telewizji była obecna również Hanna Gil-Piątek z Polski 2050 Szymona Hołowni. Głównym tematem dyskusji był wątek dotyczący decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polecamy również: Tomasz Kammel cudem uniknął śmierci. „To był anioł stróż”

W trakcie programu poseł poprosił sędziego o wskazanie: „który artykuł Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej daje TSUE kompetencje do orzekania w sprawach wewnętrznych, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości?”.

Dyskusja była bardzo gorąca.

Wymiana zdań na antenie TVN

W środę Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce. TK ogłosił, że jest to niezgodne z polską ustawą zasadniczą. Sprawa była rozpatrywana przez pięciu sędziów: Bartłomieja Sochańskiego, Zbigniewa Jędrzejewskiego, Justyna Piskorskiego, Jakuba Stelina oraz jako przewodniczącego sędziego Stanisława Piotrowicza. TK badał, czy Polska ma bezwzględnie przestrzegać nakładanych przez TSUE środków tymczasowych.

Polecamy także: Aktor Jerzy Janeczek nie żyje. Szokująca przyczyna śmierci artysty

Traktat o UE w zakresie jakim TSUE nakłada środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów jest niezgodny z art. 2, 7, 8 oraz art. 90 Konstytucji i nie jest objęty zasadami bezpośredniego stosowaniastwierdził sędzia Stanisław Piotrowicz ogłaszając wyrok.

Ten temat był poruszany w trakcie rozmowy w stacji telewizyjnej TVN24 w programie „Tak jest”. W pewnym momencie dyskusji Jacek Ozdoba (Solidarna Polska/ klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) zadał pytanie do sędziego Bartłomieja Sochańskiego.

Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki

Który artykuł Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej daje TSUE kompetencje do orzekania w sprawach wewnętrznych, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości?pytał polityk opcji rządzącej.

Panie pośle, ja jestem ciekaw czy Pan się wycofuje z autorstwa tej ustawy, bo przecież Pan…mówił Bartłomiej Przymusiński, lecz przerwał mu poseł Ozdoba.

Panie Sędzio zadałem Panu konkretne pytanie. Niech się Pan nie bawi w politykę, bo Pan jest sędzią. Przypominam Panu, że Pan reprezentuje majestat Rzeczpospolitej, orzeka Pan w imieniu Rzeczpospolitej, a Pan zachowuje się jak polityk. To jest coś niebywałego. Jakim prawem ten człowiek za chwilę na sali rozpraw usiądzie i będzie się bawił w politykę – mówił poseł.

Jest zapis traktatu mówiący o tym, że Trybunał zapewnia poszanowanie traktatów i ich wykładnię. Wystarczy zajrzeć do pełni postanowienia Trybunału, który jest zamieszczony na stronach Trybunałubronił się później sędzia. 

Następnie do dyskusji wszedł prowadzący program.

Fragment programu z pytaniem posła i link do całości nagrania poniżej:

Źródło: TVP, Twitter, Polskie Radio 

Polecamy także:

Tusk będzie mieć kłopoty? Ziobro zapowiada mu pozew

Mocna wymiana zdań także między Tuskiem a reporterem TVP. Poszło o syna szefa PO (wideo)

Tarczyński także mocno o Tusku do Kropiwnickiego. Cięte słowa europosła PiS (wideo)

Dziennikarka zapytała również Terleckiego o Tuska. Bezlitosna odpowiedź marszałka (wideo)

Andruszkiewicz bezlitosny także dla Tuska. Napisał to wprost o jego powrocie