Polska pogrążona w smutku. Andrzej Duda podał przykrą wiadomość

W Wielkiej Brytanii w wieku 90 lat zmarła Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Wiadomość na ten temat za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał między innymi prezydent Polski Andrzej Duda.

Polecamy także: Nowy sondaż wyborczy. Złe wieści dla Donalda Tuska

Karolina Kaczorowska 19 lipca 1989 roku została Pierwszą Damą za sprawą objęcia przez jej męża urzędu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę w tej formie, ponieważ już pod koniec 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał na Zamku Królewskim w Warszawie insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej Lechowi Wałęsie. Oprócz Andrzeja Dudy wiadomość o śmierci Karoliny Kaczorowskiej przekazał także między innymi europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – Ryszard Czarnecki na Twitterze.

W Wielkiej Brytanii zmarła śp.Karolina Kaczorowska ,Pierwsza Dama RP na Uchodźstwie,wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. Czesc Jej Pamięci ! R.I.P. – napisał Ryszard Czarnecki.

W Wielkiej Brytanii w wieku 90 lat zmarła Karolina Kaczorowska

Karolina Kaczorowska nie żyje. Wdowa po ostatnim prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie – Ryszardzie Kaczorowskim zmarła w Wielkiej Brytanii. Wiadomość na ten temat przekazał między innymi prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Polecamy także: Ogórek zakpiła z Kingi Rusin na antenie TVP: “A nie… to mi się śniło” (wideo)

Kaczorowska urodziła się 26 września 1930 roku w Stanisławowie. W czasie okupacji sowieckiej ziem polskich została wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Jej ojciec przebywał w łagrze, po amnestii wstąpił do Wojska Polskiego. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego i ewakuacji do Iranu podzieliła los „dzieci tułaczych” – przebywała w osadzie Koja w Ugandzie, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie Londyńskim.

Następnie pracowała jako nauczycielka. Była także zaangażowana w działalność polskiego harcerstwa na emigracji, za którego sprawą poznała swojego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego. Wraz z mężem angażowała się w życie społeczne polskiej emigracji.

Polecamy także: Problemy Antoniego Macierewicza. TVN pozywa polityka do sądu

10 kwietnia 2010 roku miała wraz z mężem wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, lecz ze względu na problemy zdrowotne zrezygnowała ze wzięcia w nich udziału. W tej sytuacji Ryszard Kaczorowski udał się w podróż bez żony, zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

Wpis prezydenta

O śmierci Karoliny Kaczorowskiej poinformował między innymi prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem swojego konta na Twitterze.

Wczoraj wieczorem w Wielkiej Brytanii odeszła Pani Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Była niezwykle miłą i życzliwą ludziom Pierwszą Damą polskiego Londynu. RiPnapisał prezydent.

 

Źródło: TVP, Wikipedia

Polecamy także: 

Awantura także w TVP. Zaskakujące zachowanie Sawickiego z PSL (wideo)

Widzowie także TVP pogrążeni w smutku. Nie żyje dziennikarka Telewizji Polskiej

Lech Wałęsa trafił do szpitala. „To poważna sprawa”

Macierewicz także nie wytrzymał. Mocne słowa posła PiS o TVN (wideo)