Poważne problemy TVN. Stacja nie otrzyma koncesji od KRRiT?
Od kilku miesięcy w mediach poruszana jest kwestia dotycząca przedłużenia koncesji stacji TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT). W ostatnich dniach sprawa ponownie została podniesiona pod uwagę przez media w Polsce. Z najnowszych informacji wynika, że komercyjna stacja i jej właściciele mogą mieć spory problem.
Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki
Kłopoty z przedłużeniem koncesji dla TVN24 mogą być dopiero początkiem sporu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z nadawcą. KRRiT nie wyklucza cofnięcia koncesji wszystkim stacjom TVN, jeśli wejdą w skład grupy, która powstanie po fuzji Warner Media z Discovery – napisał na swojej stronie portal Wirtualnemedia.pl.
TVN24 i KRRiT
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji dla stacji TVN7 oraz również TVN24. Z Informacji medialnych wynika, że KRRiT zadała pytanie w związku z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Z jego treści wynika, że koncesja na nadawanie może być wydana podmiotom z Polski lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery. Z kolei za zarządzanie odpowiedzialna jest spółka Polish Television Holding BV, która jest zarejestrowana w Niderlandach, czyli w kraju EOG. W połowie następnego roku ma dojść do fuzji między Discovery a Warner Media, co wzbudziło niepokój po stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według portalu Wirtualne Media – fuzji może mieć głębsze konsekwencje.
Polecamy także: Tusk wraca do krajowej polityki. Bezlitosny komentarz Kaczyńskiego
Głos w tej sprawie w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zabrał przewodniczący KRRiT – Witold Kołodziejski.
– Ten wątek dotyczy wszystkich koncesji tej grupy i tego podmiotu. Wnioski z tego wynikające dotykają TVN24, TVN7, ale też głównej koncesji. Chodzi o podmiot, który tę koncesję posiada. Również inne podmioty, które mają dominujący kapitał pozaeuropejski. Polskie podmioty są dyskryminowane w tego typu interpretacji, bo polski podmiot nie może dysponować tak swobodnie jak podmiot europejski, a często jest to sztuczny wehikuł, żeby przenosić te prawa. Sztucznie tworzy się spółki w krajach europejskich, co jest dyskryminujące dla polskich przedsiębiorców. To jest nasz główny problem – tłumaczył Kołodziejski.
Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki
Głos w sprawie zabrał także zarząd spółki TVN
– W związku z dzisiejszą debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zarząd Spółki TVN oświadcza, że struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa. Podkreślamy, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości. Planowana w przyszłości fuzja z Warner Media nie może stanowić pretekstu do przedłużania procesu rekoncesyjnego, gdyż jeszcze nie miała miejsca – napisano w stanowisku.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Polecamy także:
Tusk będzie mieć kłopoty? Ziobro zapowiada mu pozew
Mocna wymiana zdań także między Tuskiem a reporterem TVP. Poszło o syna szefa PO (wideo)
Tarczyński także mocno o Tusku do Kropiwnickiego. Cięte słowa europosła PiS (wideo)
Dziennikarka zapytała również Terleckiego o Tuska. Bezlitosna odpowiedź marszałka (wideo)
Andruszkiewicz bezlitosny także dla Tuska. Napisał to wprost o jego powrocie