Ile zmienił powrót Tuska? Jest najnowszy sondaż poparcia

Sondaż wyborczy: Ile pomógł powrót Donalda Tuska do polskiej polityki Platformie Obywatelskiej i kierowanej przez nią Koalicji Obywatelskiej? Prowadzenie w sondażu nie uległo zmianie. Z kolei inaczej już wygląda sytuacja na drugim miejscu.

Polecamy także: Patryk Jaki mocno nt. powrotu Tuska. Bezlitosne słowa europosła

Pod koniec zeszłego tygodnia Donald Tusk oficjalnie powrócił do polskiej polityki. W dodatku były szef polskiego rządu objął stery nad Platformą Obywatelską, która w ostatnich miesiącach przeżywała na wielu płaszczyznach kryzys. Czy powrót byłego przewodniczącego Rady Europejskiej sprowadzi Platformę Obywatelską i Koalicję Obywatelską na dawne tory?

Sondaż wyborczy: Ile pomógł powrót Donalda Tuska do polskiej polityki Platformie Obywatelskiej i kierowanej przez nią Koalicji Obywatelskiej?

Donald Tusk w ostatnią sobotę oficjalnie powrócił do krajowej polityki. Były szef polskiego rządu odszedł z niej w 2014 roku, kiedy to został wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Od tamtego momentu Platforma Obywatelska zaczęła mieć coraz większe kłopoty. W dodatku ugrupowanie nie znalazło w swoich szeregach osoby, która mogłaby ją poprowadzić do wygranej z Prawem i Sprawiedliwością. Czy teraz ten impas uda się przerwać Donaldowi Tuskowi?

Nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przedstawia następujące wyniki badań. Sondaż przeprowadzono w dniach od 5 do 7 lipca, a więc  Polski ogłoszeniu powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.

Polecamy także: Tusk wraca do krajowej polityki. Bezlitosny komentarz Kaczyńskiego

Na pierwszym miejscu w sondażu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Na ugrupowanie kierowane przez Jarosława Kaczyńskiego swój głos chciałoby oddać 35.2 proc. badanych. W stosunku do badania przeprowadzonego 21 czerwca, poparcie dla tej partii wzrosło o 1 pkt. proc.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska. Jednocześnie KO wyprzedziło Szymona Hołownię i jego ugrupowanie – Polska 2050. W najnowszym badaniu Koalicja Obywatelska otrzymała 21,3 proc. głosów. To aż o 6,6 pp. więcej niż w badaniu przeprowadzonym w zeszłym miesiącu.
Natomiast partia Szymona Hołowni, a więc Polska 2050 może liczyć na 16.5 proc. poparcia osób biorących udział w badaniu. Jest to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 2.5 proc.

Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki

Na dalszych pozycjach znalazły się Lewica, na którą chce głosować 7,8 proc. wyborców (mniej o 2,6 pp. w stosunku do czerwca). Konfederacja z poparciem na poziomie 5,6 proc. (mniej o 1,5 pp.) oraz PSL – Koalicja Polska, na który postawiło 5,1 proc. badanych (spadek o 0,2 pp.). Z badania wynika także, że 8.5 proc badanych jeszcze nie wie na kogo będzie głosować.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Źródło: DoRzeczy, wp

Polecamy także:

Tusk będzie mieć kłopoty? Ziobro zapowiada mu pozew

Mocna wymiana zdań także między Tuskiem a reporterem TVP. Poszło o syna szefa PO (wideo)

Tarczyński także mocno o Tusku do Kropiwnickiego. Cięte słowa europosła PiS (wideo)

Dziennikarka zapytała również Terleckiego o Tuska. Bezlitosna odpowiedź marszałka (wideo)

Andruszkiewicz bezlitosny także dla Tuska. Napisał to wprost o jego powrocie