Przewaga PiS zmniejszyła się. Jest najnowszy sondaż

Sondaż wyborczy dla portalu Onet przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-25 lipca. Wynika z niego, że na pierwszym miejscu w dalszym ciągu jest ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei tuż za PiS jest Koalicja Obywatelska, na której czele stoi Platforma Obywatelska, która w tym miesiącu przeszła radykalne zmiany w swoim kierownictwie.

Polecamy także: Tusk mocno o ministrze edukacji. Bezlitosna riposta Czarnka: „To se ne vrati”

KO zdecydowanie nabrało poparcia. Z kolei na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 kierowana przez byłego prezentera stacji TVN – Szymona Hołowni. Czy nowy sondaż jest dowodem na to, że powrót Donalda Tuska dał spory podmuch w żagle dla Platformy i kierowanej przez nią Koalicji Obywatelskiej? Z najnowszego badania wynika, że tak.

Sondaż wyborczy: PiS wciąż pierwsze, KO zdecydowanie odrabia, traci Polska 2050

Donald Tusk na początku lipca bieżącego roku powrócił oficjalnie do krajowej polityki. Były przewodniczący Rady Europejskiej od razu przejął stery nad swoim dawnym ugrupowaniem politycznym, a więc Platformą Obywatelską. Powrót Tuska przez wielu polityków, działaczy i sympatyków Platformy Obywatelskiej jest odbierany przede wszystkim jako wielka nadzieja na ponowne nawiązanie bliskiej rywalizacji z ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego, czyli Prawem i Sprawiedliwością.

Polecamy także: Cenckiewicz odpowiada Rosatiemu ws. FOZZ. Mocne słowa historyka

Od samego początku swojego powrotu Donald Tusk wykazuje się sporą aktywnością w przestrzeni publicznej. Tydzień temu były szef polskiego rządu odwiedził Gdańsk, gdzie spotkał się ze swoimi sympatykami. Wygląda na to, że aktywność byłego przewodniczącego Rady Europejskiej w krajowej polityce przyniosła pierwsze rezultaty.

Sondaż wyborczy

Sondaż wyborczy przeprowadził IBRiS dla portalu Onet. Wynika z niego, że wciąż na pierwszym miejscu jest ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 33.6 proc. badanych. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska. Formacja, na której czele stoi Platforma Obywatelska w przeprowadzonym badaniu otrzymała 26.2 proc. poparcia uczestników badania. Jest to wzrost o aż 10.1 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem.

Polecamy także: Tusk mocno o ministrze edukacji. Bezlitosna riposta Czarnka: „To se ne vrati”

Trzecie miejsce przypadło Szymonowi Hołowni i jego formacji Polska 2050, na które swój głos chciałoby oddać 10.9 proc. respondentów. Jest to poparcie mniejsze o 7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania. Dalej znalazła się Lewica, na którą swój głos chciałoby oddać 7.1 proc. badanych. Jest to spadek o 1.2 pkt. proc. Dalej znalazła się Konfederacja, na którą swój głos oddałoby 5.4 proc. badanych. Jest to spadek o 3.9 pkt. proc. Do Sejmu dostał by się także PSL z poparciem 5 proc.

Źródło: Onet

Polecamy także: 

Chłopiec zaczął ziewać w trakcie przemowy Tuska. Nagle również zniknął ze sceny (wideo)

Awantura w TVP o 500 plus. Mocne słowa także Klarenbacha do posła PO (wideo)

Tragiczna śmierć polskiego księdza we Włoszech. Miał 63 lata

Atak nożownika w Warszawie. Są ranni

Mocne słowa także Elżbiety Witek do KOD. Marszałek powiedziała im to wprost (wideo)