Mocny list do Tuska. Samorządowiec zarzucił mu głoszenie kłamstwa

Paweł Silbert – prezydent Jaworzna napisał list zaadresowany do aktualnego szefa Platformy Obywatelskiej – Donalda Tuska oraz również stowarzyszeń obrońców przyrody. W treści listu otwartego włodarz Jaworzna odniósł się do wypowiedzi, które miały paść w kontekście wycinki lasu pod budowę fabryki.

Polecamy także: Nowy sondaż wyborczy. Złe wieści dla Donalda Tuska

Szanowni Państwo – piszę do Was z wielkim bólem, gdyż zewsząd słyszę Wasze wypowiedzi i wystąpienia w sprawie spec-ustawy nazywanej #LexIzera. Dlaczego z bólem? Bo reprezentuję samorząd, który jak mało który przejmuje się nadchodzącą, a może nawet już trwającą katastrofą klimatyczną, a Wy – zupełnie bez podstaw – powtarzacie, że chcemy wyciąć w Jaworznie cenny las. To nieprawda” – czytamy na samym początku listu Pawła Silberta.

Paweł Silbert – prezydent Jaworzna napisał list otwarty zaadresowany między innymi do Donalda Tuska

Już niedługo w Jaworznie ma zostać zbudowana fabryka Izery, a więc polskiego samochodu elektrycznego, który jest wyczekiwany przez wielu Polaków. Na temat tej inwestycji wypowiedział się lider Platformy Obywatelskiej- Donald Tusk. Polityk podczas jednego ze swoich przemówień przekonywał, że pod jej budowę „ma zostać wycięte 240 ha lasów, mimo że wokół jest dużo miejsca, gdzie można by taką fabrykę postawić”.

Polecamy także: Giertych przeprasza Pawła Kukiza. Zaskakujące słowa

W związku z tym do tej wypowiedzi oraz protestów przeciw specustawie ws. pozyskania gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli odniósł się prezydent Jaworzna – Paweł Silbert. Samorządowiec w mediach społecznościowych opublikował list otwarty, którego adresatem prócz Donalda Tuska są również stowarzyszenia obrońców przyrody.

List Pawła Silberta

Nie byliście na miejscu, nie widzieliście, a powtarzacie coś co jest kłamstwem – teren w Jaworznie przeznaczony pod budowę fabryki Izera i kooperantów, to teren poprzemysłowy. Napiszę dobitniej – to pogórnicza hałda wypełniona jałowym kamieniem wydobytym setki metrów spod ziemi, która jest płaska tylko dlatego, że została usypana w wyrobiskach innej kopalni – kopalni piaskuczytamy w liście prezydenta Jaworzna.

Polecamy także: Nowy sondaż wyborczy. Złe wieści dla Donalda Tuska

Teren jest pocięty liniami kolejowymi, liniami wysokiego napięcia i ciepłociągami z leżącego po drugiej stronie ulicy kompleksu trzech węglowych elektrowni. Nie znajdziecie przyrodnika, który znajdzie na tych dwustu kilkudziesięciu hektarach nawet metra kwadratowego naturalnego siedliska – tam spoczywa osiem milionów ton pogórniczych odpadów. Nawet ciek, który płynie jego skrajem, wypływa z rur i pomp nieistniejącej już kopalni. Dlatego jego woda ma taki ceglasty kolor. To jedyna woda jaka tam jest. Nie ma tam nawet wód gruntowych, bo płytkie korytarze sztolni kopalnianych skutecznie go zdrenowałypisał Paweł Silbert.

Polecamy także: Ogórek zakpiła z Kingi Rusin na antenie TVP: “A nie… to mi się śniło” (wideo)

#Gospodarka Jaworzna oparta jest na węglu i produkowaniu z tego węgla energii elektrycznej. Panie Donaldzie Tuskdoskonale Pan o tym wie. Wiele miesięcy pracował Pan w jaworznickiej elektrowni fizycznie malując kominy. W Jaworznie wiemy, że czas węgla nieuchronnie dobiega końca. Nie mamy złudzeń, że za kilkanaście, a może już za kilka lat stracimy ekonomiczny fundament miasta. Godzimy się z tym. Nie jesteśmy klimatycznymi egoistami. Bardzo wobec tego Pana proszę, żeby nie głosił Pan publicznie czegoś, co jest kłamstwem. Nie podejrzewam Pana o złą wolę – najprawdopodobniej ktoś Panu źle przekazał, że w Jaworznie chcemy zniszczyć las. Powtarzam – to jest hałda, teren poprzemysłowy, brownfieldpisał włodarz Jaworzna.

Całość listu na dole.

Źródło: Interia

Polecamy także: 

Awantura także w TVP. Zaskakujące zachowanie Sawickiego z PSL (wideo)

Widzowie także TVP pogrążeni w smutku. Nie żyje dziennikarka Telewizji Polskiej

Lech Wałęsa trafił do szpitala. „To poważna sprawa”

Macierewicz także nie wytrzymał. Mocne słowa posła PiS o TVN (wideo)

Tego się Onet nie spodziewał. Stanawczy ruch także Pawła Kukiza