Nowy sondaż wyborczy. Złe wieści dla Tuska i Hołowni

Nowy sondaż wyborczy Kantar. Wynika z niego, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, a więc Prawo i Sprawiedliwość ma sporą przewagę nad drugą w badaniu Koalicją Obywatelską. Na dalszych miejscach znalazło się ugrupowanie Szymona Hołowni – Polska 2050 oraz Lewica i Konfederacja. Miejsca w Sejmie nie byłoby dla Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz formacji Kukiz’15.

Polecamy także: Nowy sondaż wyborczy. Złe wieści dla Donalda Tuska

Pracownia Kantar Public zaznaczyła jednak, że sondaż został przeprowadzony jeszcze przed głosowaniem nad ustawą medialną i odwołaniem Jarosława Gowina z rządu. Jak wyglądają wyniki przeprowadzonego badania?

Nowy sondaż wyborczy Kantar

Nowy sondaż wyborczy Kantar Public jest z pewnością pozytywną wiadomością dla formacji Jarosława Kaczyńskiego i jego sojuszników. Należy jednak również uwzględnić fakt, iż został on przeprowadzony przed ostatnim głosowaniem nad ustawą medialną i przed odejściem Jarosława Gowina z rządu. Dla Koalicji Obywatelskiej oznacza on dalszą konieczność pościgu za Prawem i Sprawiedliwością. Z kolei Szymon Hołownia może mieć powody do zmartwienia z powodu jednocyfrowego wyniku.

Z sondażu wyborczego pracowni Kantar Public wynika, że w sierpniu największym poparciem cieszy się obóz Zjednoczonej Prawicy. Sojusz Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Porozumienia i Republikanów osiągnął wynik na poziomie 35 proc. Z kolei na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Formacja, na której czele stoi Platforma Obywatelska w omawianym badaniu otrzymała 22 proc. Na trzeciej pozycji znalazła się Polska 2050, na której czele stoi Szymon Hołownia. Formacja byłego prezentera stacji telewizyjnej TVN w tym badaniu otrzymała 9 proc.

Polecamy także: Ogórek zakpiła z Kingi Rusin na antenie TVP: “A nie… to mi się śniło” (wideo)

Poza podium znalazła się Lewica, która otrzymała 7 proc. Tuż za nią znalazła się Konfederacja z wynikiem 6 proc. Poniżej progu wyborczego znalazła się Koalicja Polska, na której czele stoi Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.). Poniżej progu znalazła się również formacja polityczna Pawła Kukiza – Kukiz’15, która otrzymała zaledwie 2 proc.

Odejście Gowina i ustawą medialna

Spośród osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Pracownia Kantar Public zaznaczyła jednak, że sondaż został przeprowadzony jeszcze przed głosowaniem nad ustawą medialną i odwołaniem Jarosława Gowina z rządu.

Polecamy także: Problemy Antoniego Macierewicza. TVN pozywa polityka do sądu

Ostatni tydzień obfitował w wiele, bardzo ważnych i bardzo wpływających na opinię publiczną, wydarzeń politycznych. Przegłosowanie ustawy „lex TVN” czy odwołanie Jarosława Gowina z rządu wpłynęły nie tylko na preferencje Polaków, ale również na kształt listy wyborczej. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce już pod koniec realizacji naszego badania, przez co nie mieliśmy szansy uchwycić tej dynamiki, przez co, już w trakcie realizacji, wyniki zdążyły się zdezaktualizować (np. lista partii przewidywała uczestnictwo Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy) – ocenia Anna Trząsalska.

Zatem nie rekomendujemy rozpatrywania tego badania jako pojedynczego wyniku, a jako część trendu. Już w przyszłym miesiącu dowiemy się jak dużą wagę odegrały te wydarzenia i czy mają one długotrwały wpływ na opinię społeczną”skomentowała Anna Trząsalska.

Źródło: Kantar, Interia

Polecamy także: 

Awantura także w TVP. Zaskakujące zachowanie Sawickiego z PSL (wideo)

Widzowie także TVP pogrążeni w smutku. Nie żyje dziennikarka Telewizji Polskiej

Lech Wałęsa trafił do szpitala. „To poważna sprawa”

Macierewicz także nie wytrzymał. Mocne słowa posła PiS o TVN (wideo)