Sikorski obraża Kukiza u Olejnik. Jest decyzja Rady Etyki Mediów

Monika Olejnik i Radosław Sikorski niedawno rozmawiali ze sobą w programie „Kropka nad i”. W trakcie rozmowy z ust polityka padły wulgarne słowa odnoszące się do lidera Kukiz’15 – Pawła Kukiza. W tej sytuacji do Rady Etyki Mediów oraz do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skargi na prowadzącą program. Co w tej sprawie zadecydowała REM?

Polecamy także: Nowy sondaż wyborczy. Złe wieści dla Donalda Tuska

W ostatnim czasie w polskiej polityce działo się naprawdę dużo. Jednym z głównych tematów było głosowanie w Sejmie nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która przez część mediów została określona mianem „lex TVN”. Po zdarzeniach w Sejmie, które miały miejsce przed ponad tygodniem spora fala krytycznych komentarzy wylała się na Pawła Kukiza i polityków związanych z jego formacją polityczną. Bardzo mocne słowa na temat muzyka wypowiedział także Radosław Sikorski, który był gościem programu Moniki Olejnik. Z powodu jego słów padały zarzuty pod adresem prowadzącej, że nie zaregowała w odpowiedni sposób.

Monika Olejnik i Radosław Sikorski w „Ktopka nad i”

Sprawa dotycząca „lex TVN” od dłuższego czasu jest jednym z głównych tematów w polskich mediach. Temperatura wokół tego tematu wzrosła szczególnie w zeszłym tygodniu po środowym głosowaniu, które nie obyło się bez kontrowersji.

Na początku posłowie wynikiem 229 do 227 zagłosowali za odroczeniem obrad do września. Jednak w tej sytuacji grupa trzydziestu posłów podpisała wniosek o reasumpcję głosowania. Kolejne głosowanie o odroczeniu obrad do 2 września opozycja już przegrała. Sejm tym samym wznowił obrady, a następnie przegłosował ustawę. Za nowelą głosowali także posłowie Kukiz’15 – Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Po tych wydarzeniach na Pawła Kukiza i jego polityków spłynęła spora fala bardzo krytycznych komentarzy.

Polecamy także: Ogórek zakpiła z Kingi Rusin na antenie TVP: “A nie… to mi się śniło” (wideo)

Swoje przysłowiowe „pięć groszy” pod adresem Pawła Kukiza dodał Radosław Sikorski, który był gościem programu Moniki Olejnik. Europoseł w mocnych słowach wypowiedział się na temat lidera Kukiz’15. Z kolei prowadząca wywiad Monika Olejnik nie przerwała Sikorskiemu i przeszła do następnego pytania. W związku z tym do Rady Etyki Mediów trafiła skarga.

Decyzja Rady

Rada uznała, że Monika Olejnik nie złamała zasad etycznego dziennikarstwa. Na skargę odpowiedział Ryszard Bańkowicz, szef Rady: Pan Paweł Kukiz przekonywał swego czasu na różnych forach, trudno nam stwierdzić, czy nie także w „Kropce nad i”, że nigdy nie stanie się „politykierem”. Wzywał, by nazwać go właśnie „szmatą”, gdyby złamał tę publicznie przez siebie powtarzaną obietnicę.

Polecamy także: Problemy Antoniego Macierewicza. TVN pozywa polityka do sądu

Fala negatywnych reakcji, z jaką spotkała się jego niebezinteresowna zmiana frontu w głosowaniach nad projektem ustawy określanej powszechnie jako lex-TVN, świadczy, że nie dotrzymał solennego przyrzeczenia – i otrzymał to, o co sam prosił” – dodał.

Szef Rady zwrócił jednak uwagę, że język debaty publicznej w ostatnim czasie uległ pogorszeniu. „Nie nazwiemy go już parlamentarnym, bo ten używany w Sejmie stracił charakter wzorca do naśladowania. Znajduje to niestety odbicie w języku polskiego dziennikarstwa” – pisał Bańkowicz.

Źródło: Onet

Polecamy także: 

Awantura także w TVP. Zaskakujące zachowanie Sawickiego z PSL (wideo)

Widzowie także TVP pogrążeni w smutku. Nie żyje dziennikarka Telewizji Polskiej

Lech Wałęsa trafił do szpitala. „To poważna sprawa”

Macierewicz także nie wytrzymał. Mocne słowa posła PiS o TVN (wideo)