Sondaż wyborczy po powrocie Tuska. Zaskakujące wyniki

Nowy sondaż wyborczy po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. Kto stracił, a kto zyskał z tego powodu?

Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki

Donald Tusk w sobotę oficjalnie powrócił do krajowej polityki. Były szef polskiego rządu odszedł z niej w 2014 roku, kiedy to został wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Od tamtego momentu Platforma Obywatelska zaczęła mieć coraz większe kłopoty. W dodatku ugrupowanie nie znalazło w swoich szeregach osoby, która mogłaby ją poprowadzić do wygranej z Prawem i Sprawiedliwością. Czy teraz ten impas uda się przerwać Donaldowi Tuskowi?

Nowy sondaż wyborczy po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Na ugrupowanie kierowane przez Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 29 proc. osób biorących udział w badaniu. Takie dane wynikają z sondażu wyborczego „Puls Opinii” zrealizowanego przez agencję Opinia24 dla RMF FM. Poparcie dla partii rządzącej nie zmieniło się od ostatniego badania.

Polecamy także: Tusk wraca do krajowej polityki. Bezlitosny komentarz Kaczyńskiego

Drugie miejsce tuż za Zjednoczoną Prawicą odnotowała Koalicja Obywatelska. Na ugrupowanie kierowane aktualnie przez Donalda Tuska swój głos ma zamiar oddać 23. proc. osób biorących udział w badaniu (wzrost o 3 p. proc.). W badaniu zaznaczono, że trudno jest określić, jaki wpływ na ten wynik miał powrót Donalda Tuska. Bowiem sondaż przeprowadzono w pierwszych dniach po objęciu przez niego funkcji p.o. przewodniczącego PO.

Trzecie miejsce z poparciem 17 proc.  (spadek o 7 p. proc.) przypadło Polsce 2050 kierowanej przez Szymona Hołownię. Warto dodać, że w innych badaniach ugrupowanie byłego dziennikarza stacji TVN zazwyczaj plasuje się tuż za Zjednoczoną Prawicą a przed KO.
Kolejna jest Konfederacja – 10 proc. (wzrost o 2 p. proc.) oraz Lewica – 8 proc. (spadek o 1 p. proc.).

Polecamy również: Kolejny znany poseł odchodzi z PO. To cios dla Borysa Budki

Poza Sejmem byłoby Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.) oraz Kukiz’15 (1 proc.). 8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Sondaż został zrealizowany w dniach 2-5 lipca 2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Powrót Donalda Tuska

Donald Tusk w ostatnią sobotę oficjalnie wrócił do polskiej polityki. Polityk w 2014 roku został przewodniczącym Rady Europejskiej. Swoje obowiązki na tym stanowisku wykonywał przez dwie kadencję. Po ich upływie został przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Teraz po wielu latach przerwy ponownie stanął za sterami Platformy Obywatelskiej.

Źródło: Onet

Polecamy także:

Tusk będzie mieć kłopoty? Ziobro zapowiada mu pozew

Mocna wymiana zdań także między Tuskiem a reporterem TVP. Poszło o syna szefa PO (wideo)

Tarczyński także mocno o Tusku do Kropiwnickiego. Cięte słowa europosła PiS (wideo)

Dziennikarka zapytała również Terleckiego o Tuska. Bezlitosna odpowiedź marszałka (wideo)

Andruszkiewicz bezlitosny także dla Tuska. Napisał to wprost o jego powrocie