Polska pogrążona w smutku. Nie żyje legendarny polski aktor

Nie żyje Ryszard Filipski. Aktor zasłynął przede wszystkim z odegrania roli Henryka „Hubala” Dobrzańskiego w legendarnym filmie „Hubal”, który nie złożył broni po przegranej kampanii wrześniowej. To właśnie ta rola przyniosła mu w trakcie swojej kariery aktorskiej największą popularność.

Polecamy także: Hermaszewski zatrzymany przez policję. Szokujący powód

Z kolei ze względu na swoje warunki fizyczne, przez pewien okres występował jako etatowy „twardziel” polskiego kina sensacyjnego przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Wystąpił jako zawzięty kapitan MO w „Tylko umarły odpowie” (1969, reż. Sylwester Chęciński), agent kontrwywiadu z „Brylantów pani Zuzy” (1971, reż. Paweł Komorowski), czy zdemobilizowany weteran wojny w „polskim westernie” „Południk zero” (1970, reż. Waldemar Podgórski).

W jednym z wywiadów mówił o tym w następujący sposób:

Polecamy również: Niepokojące wiadomości. Ryszard Terlecki trafił do szpitala

Lubiłem rolę Staszka w „Cierpkich głogach” (…). Przypominam o tym dlatego, że dzięki tej roli pozbyłem się pieczątki „aktora od morderstw, bijatyki i gwałtów”.; Debiutował pan w „Końcu nocy” jeszcze w roku 1955, będąc aktorem teatru „7,15” w Łodzi…Właśnie Edek, którego grałem, jeden z bohaterów tego filmu – silny, bezwzględny – sprawił, że zaszufladkowano mnie do typu „brutalnych mężczyzn”. Następne role proponowano mi mniej więcej tak: „Czy może pan do nas przyjechać na piątek?”; pytałem wówczas po co – odpowiedź brzmiała: „Rola niewielka, ale dla filmu ważna; a dla pana to drobiazg – trzeba udusić jedną panią…”

Nie żyje Ryszard Filipski

Ryszard Filipski urodził się 22 października 1934 roku we Lwowie. Był polskim aktorem i reżyserem filmowym i teatralnym. W trakcie swojej wieloletniej kariery aktorskiej wystąpił w następujących filmach: „Nikodem Dyzma”, „Zemsta”, „Kanał”, „Król Maciuś I”, „Potem nastąpi cisza”, „Przekładaniec”, „Hubal”, „Potop”, „Zamach stanu” oraz także „Pitbull”.

Polecamy także: Co z Marszem Niepodległości? Sąd wydał zaskakującą decyzję

Aktor występował także w serialach telewizyjnych. Były to: „Stawka większa niż życie”, „Zamach stanu”, „Zaginiona”, „Kryminalni”, „Pitbull”.

Wiadomość na temat śmierci aktora podała strona majorhubal.pl. Wolą zmarłego miało być odejść bez medialnego rozgłosu.

Polacamy również: Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje legenda polskiego kina

Bardzo smutna wiadomość. Ryszard Filipski nie żyje. Zmarł 22 października 2021 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat. Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny. Jego rola stworzona w filmie „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby wpisała się na trwałe do polskiego filmu i na zawsze pozostanie w naszej pamięci
– poinformowano na stronie majorhubal.pl na Facebooku.

Źródło: Wikipedia, RMF FM

Polecamy także: 

Zaskakująca sytuacja także w PE. Morawiecki: „Proszę mi nie przeszkadzać” (wideo)

Mocne słowa także o rzecznik Straży Granicznej. Rachoń nie wytrzymał

Zaskakujące także słowa brytyjskiego gwiazdora o Polsce. Mało kto się spodziewał

Jachira także będzie mieć poważne problemy? Mocne słowa polityka PiS (wideo)