Polska pogrążona w smutku. Nie żyje narodowy bohater

Nie żyje kapitan Jerzy Nowicki pseudonim „Plastuś” – Żołnierz Wyklęty, żołnierz AK oraz artysta plastyk. Miał 89 lat. Smutną wiadomość o odejściu kapitana Nowickiego podała fundacja Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich, powołując się na informację od wnuczki zmarłego.

Polecamy także: Tusk mocno o ministrze edukacji. Bezlitosna riposta Czarnka: „To se ne vrati”

Jerzy Nowicki przyszedł na świat 8 maja 1932 roku w Ciechanowcu. Już jako nastolatek zaczął działać w podziemiu niepodległościowym. Mając 16 lat, jesienią 1948 r., został żołnierzem 6. Partyzanckiej Brygady Wileńskiej Zrzeszenia Wolność i Niepodległość.

Nie żyje kapitan Jerzy Nowicki pseudonim „Plastuś”

Bardzo smutna informacja została podana przez fundacje Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich, która powołała się na wiadomość ze strony najbliższej rodziny. Nie żyje kapitan Jerzy Nowicki pseudonim „Plastuś” – Żołnierz Wyklęty,  żołnierz AK oraz artysta plastyk. Wiadomość o odejściu Jerzego Nowickiego przekazały największe serwisy informacyjne w kraju. Kapitan Nowicki jesienią 1948 r., został żołnierzem 6. Partyzanckiej Brygady Wileńskiej Zrzeszenia Wolność i Niepodległość. Nadano mu pseudonim „Plastuś”, przysięgę składał przed swoim dowódcą kpt. Władysławem Łukasiukiem ps. „Młot”.

Polecamy także: Cenckiewicz odpowiada Rosatiemu ws. FOZZ. Mocne słowa historyka

W trakcie służby wykonywał różne obowiązki: łącznika, wywiadowcy, w konspiracji wykorzystano też jego zdolności plastyczne i przez prawie dwa lata zajmował się też podrabianiem dokumentów.

Mój ojciec zginął w Oświęcimiu w 1940 roku za udzielanie pomocy rodzinom żydowskim. Moja siostra była w ciąży, kiedy NKWD aresztowało ją i jej męża. Ślad po nich zaginął. Po wojnie za namową dziadka wstąpiłem do konspiracji kontynuującej walkę̨ z okupantem sowieckim. Złożyłem przysięgę̨ na leśnej polanie” – wspominał Nowicki w jednym z wywiadów.

Polecamy także: Tusk mocno o ministrze edukacji. Bezlitosna riposta Czarnka: „To se ne vrati”

Na temat śmierci kapitana Jerzego Nowickiego za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się również premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu napisał:

Dzisiaj zmarł kapitan Jerzy Nowicki ps. „Plastuś”, żołnierz AK, Żołnierz Wyklęty, artysta-plastyk, cudowny Człowiek, który uczył miłości do Ojczyzny. Do końca życia otwarty był na ludzi, szczególnie dbał o kontakt z młodymi. To był zaszczyt Pana poznać. Spoczywaj w pokoju  – napisał szef polskiego rządu.

Źródło: Twitter,  Polsat News

Polecamy także: 

Chłopiec zaczął ziewać w trakcie przemowy Tuska. Nagle również zniknął ze sceny (wideo)

Awantura w TVP o 500 plus. Mocne słowa także Klarenbacha do posła PO (wideo)

Tragiczna śmierć polskiego księdza we Włoszech. Miał 63 lata

Atak nożownika w Warszawie. Są ranni

Mocne słowa także Elżbiety Witek do KOD. Marszałek powiedziała im to wprost (wideo)