Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje wielka legenda Solidarności

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski – działacz polskiej opozycji w okresie PRL oraz jeden z współzałożycieli Solidarności na Śląsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Z kolei rok później oskarżony o działania antypaństwowe, lecz nie został osądzony, zwolniono go na mocy amnestii w 1984 roku. Na temat śmierci Andrzeja Rozpłochowskiego poinformował między innymi Instytut Pamięci Narodowej. Kilka słów napisała także była poseł Małgorzata Zwiercan.

Polecamy także: Aleksandra Dulkiewicz miała wypadek. Przeszła operację

– Bardzo smutna wiadomość.
Dzisiaj wieczorem zmarł nasz przyjaciel, Andrzej Rozpłochowski. Jeden z najbardziej radykalnych działaczy NSZZ Solidarność.  Po wprowadzeniu Stanu Wojennego więziony, zmuszony do emigracji.

Polecamy także: Platforma pogrążona w smutku. Nie żyje popularny polityk PO

Po powrocie do Polski został członkiem Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Szefie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk Świeć Panie nad Jego Duszą – poinformowała była poseł.

Polecamy także: Bezlitosna riposta. Zybertowicz odpowiada bezpośrednio Lisowi

Andrzej Rozpłochowski w 1988 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach oraz również prowadził własną działalność gospodarczą. Do Polski powrócił w 2010 roku. Bez powodzenia kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku śląskiego. Natomiast w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był kandydatem z ramienia Solidarnej Polski.

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski

Na temat śmierci Andrzeja Rozpłochowskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował także prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński. Włodarz miasta w swoim wpisie podkreślił, że Rozpłochowski był przewodniczącym strajku z 1980 roku w Hucie Katowice oraz w trakcie stanu wojennego był internowany.

Polecamy także: Marszałek Witek mocno do Joanny Muchy w Sejmie: „Takie głupoty Pani opowiada” (wideo)

Dzisiaj zmarł Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności. Był przewodniczącym strajku z 1980 r. w Hucie Katowice. Internowany w stanie wojennym. Dla niektórych postać kontrowersyjna, ale przede wszystkim symbol odwagi i determinacjinapisał za pośrednictwem swojego konta na Twitterze prezydent Sosnowca.

Źródło: Twitter, Wikipedia, Interia

Polecamy także: 

Niepokojący wpis także Beaty Szydło. Sytuacja jest poważna

Tego się Lempart także nie spodziewała. Dostała nietypowy prezent od młodego mężczyzny (wideo)

Tego Trzaskowski także mógł się nie spodziewać. Mocne pytanie Kraśki w TVN (wideo)

Dziennikarz bezlitosny dla Kurdej-Szatan. Zadał jej także bardzo mocne pytanie (wideo)

To koniec? Zaskakujące informacje dot. także dalszych losów Mejzy