Niemiecki polityk stanowczo o reparacjach. Jakubiak mocno odpowiada

Były poseł a aktualny prezes Federacji dla Rzeczpospolitej – Marek Jakubiak za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się do słów Armina Lascheta na temat reparacji Niemiec dla Polski za zniszczenia spowodowane w trakcie drugiej wojny światowej. Niemiecki polityk udzielił wywiadu dla Rzeczpospolitej. To właśnie na jej łamach odniósł się do pytania dotyczącego reparacji. Jego stanowisko w tej sprawie krytycznie skomentował Marek Jakubiak za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Polecamy także: Przewaga PiS zmniejszyła się. Jest najnowszy sondaż

Armin Laschet to kandydat CDU/CSU na kanclerza Niemiec. Polityk przyjechał w sobotę do Warszawy, aby upamiętnić ofiary Powstania Warszawskiego. Laschet jest pierwszym kandydatem ubiegającym się w wyborach parlamentarnych 26 września o fotel kanclerski, który odwiedził podczas kampanii wyborczej Polskę.

Marek Jakubiak odpowiada na słowa dotyczące reparacji

Sprawa dotycząca reparacji wojennych dla Polski od Niemiec jest poruszana w polskiej opinii publicznej od dłuższego czasu. Na ten temat w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wypowiedział się Armin Laschet, który jest kandydatem CDU/CSU na urząd kanclerza naszych zachodnich sąsiadów.

W zadanym pytaniu przypomniano politykowi, że Polska mimo olbrzymich strat, które poniosła ze strony Niemiec w trakcie wojny otrzymała zaledwie około 1 proc. odszkodowań, które wypłaciły Niemcy.

Polecamy także: Przewaga PiS zmniejszyła się. Jest najnowszy sondaż

W związku z tym Armin Laschet był pytany, czy – „nowy niemiecki rząd byłby otwarty na przynajmniej symboliczne zadośćuczynienie Polsce, np. przez udział w odbudowie Pałacu Saskiego?”. Polityk odpowiedział:

Druga wojna światowa, wywołana napaścią nazistowskich Niemiec na Polskę, przysporzyła nieskończenie wielu cierpień. Niemcy są świadome tej historycznej odpowiedzialności. Ta odpowiedzialność także w przyszłości będzie determinowała naszą politykę wobec Polski. Kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana w drodze wzajemnego porozumieniamówił Armin Laschet.

Ciągła polityczna instrumentalizacja tych kwestii niewiele tu pomaga. Ponadto moim zdaniem nie wystarczy skupiać się na kwestii odbudowy Pałacu Saskiego. Czy nie powinniśmy raczej myśleć o wzmocnieniu stosunków na poziomie społeczeństwa obywatelskiego? Czy nie powinniśmy na przykład wzmocnić wymiany młodzieży? W tym zakresie życzyłbym sobie intensyfikacji stosunków polsko-niemieckich, która także wymaga nakładów finansowych. Poza tym Niemcy muszą być zawsze świadome swojej historycznej odpowiedzialności za wolność i niezależność Polski. Ta kwestia musi być przekazywana każdemu młodemu pokoleniu już na lekcjach historiiodpowiedział polityk.

Polecamy również: Poseł PiS mocno do Gowina. Padły stanowcze słowa

Na słowa Armina Lascheta zaregował były poseł na Sejm – Marek Jakubiak.

Absurdalna propozycja Lascheta ws. reparacji dla Polski Zaraz wpadną na pomysł obowiązku nauki niemieckiego we wszystkich szkołach a potem może i w rodzinach. Angela będzie wspominana jako Aniołek niemieckinapisał były poseł.

Źródło: Rzeczpospolita, Twitter

Polecamy również:

Widzowie TVP także pogrążeni w smutku. Znany aktor serialu Telewizji Polskiej nie żyje

Polska pogrążona także w smutku. Nie żyje narodowy bohater

USA: Wygonili reportera TVN z demonstracji. Jest nagranie (wideo)

Alarm w siedzibie TVN. Nagle przerwano jeden z programów (wideo)

Zbliża się koniec TVN24? Mocne słowa wiceprzewodniczącej KRRiT