Kto kolejnym Prezydentem RP? Tusk nie wchodzi nawet do drugiej tury [SONDAŻ]

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w roku 2025. Wiadomo, że nie może w nich wystąpić aktualny prezydent Andrzej Duda, który swoje obowiązki wykonuje drugą kadencję.

Polecamy również: Awantura w TVP. Ogórek do posła PO: „Będzie mnie Pan jeszcze przepraszał” (WIDEO)

W tej sytuacji można zadać dwa najważniejsze pytania – kto z obozu Zjednoczonej Prawicy mógłby starać się o urząd prezydenta Polski i kto z ugrupowań opozycyjnych miałby największe szanse na ewentualne zwycięstwo?

Polecamy również: Najnowszy sondaż. PiS może zacierać ręce, złe wieści dla opozycji

W sondażach partyjnych prym wiedzie Prawo i Sprawiedliwość wraz ze swoimi koalicjantami. Zazwyczaj przewaga opcji rządzącej jest wysoka nad resztą stawki. Inaczej sytuacja wygląda już w sondażu prezydenckim, gdzie pierwsze miejsce przypadło przedstawicielowi Zjednoczonej Prawicy, lecz nie z taką przewagą nad innymi kandydatami, jak to ma miejsce w sondażach partyjnych.

W sondażu Instytutu Badań Pollster w roli kandydata na urząd prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości wysunięta została ewentualna kandydatura premiera Mateusza Morawieckiego.

Polecamy również: To koniec. Tomasz Lis stracił bardzo ważne stanowisko

Z kolei wśród kandydatów opozycyjnych uwzględniono Szymona Hołownie z Polski 2050, Donalda Tuska z Platformy Obywatelskiej, Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, Władysława Kosiniaka-Kamysza z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Roberta Biedronia z Lewicy i Pawła Kukiza z Kukiz’15. Jak wyglądają dokładne wyniki sondażu?

Wybory prezydenckie: Kto mógłby zastąpić Donalda Tuska?

Na pierwszym miejscu w sondażu Instytutu Badań Pollster jest aktualny szef polskiego rządu – Mateusz Morawiecki, który otrzymał 22 proc. głosów respondentów.

Polecamy również: Widzowie TVP pogrążeni w smutku. Nie żyje znana dziennikarka

Drugi jest Szymon Hołownia z wynikiem – 20 proc. Jeżeli wyniki by znalazły swoje odzwierciedlenie w trakcie wyborów, to obaj kandydaci trafiliby do drugiej tury wyborów.

Trzeci wynik uzyskał aktualny lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk – 19 proc. Jest to wynik niewiele niższy od miejsca pierwszego i drugiego, lecz nie dawałby byłemu premierowi ewentualnego udziału walki w drugiej turze.

Polecamy również: Wpadka Tuska? Polityk wrzucił zdjęcie z mamą. Internauci byli bezlitośni (FOTO)

W dalszej części zestawienia uplasowali się poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (7 proc.), prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (7 proc.), europoseł Robert Biedroń (6 proc.) oraz Paweł Kukiz (3 proc.). Aż 16 proc. respondentów uważa, że kolejnym prezydentem Polski powinien zostać inny polityk.

Źródło: Wprost

Polecamy także: 

Nie żyje gwiazda programu TVP. Szokujące okoliczności śmierci

Najnowszy sondaż wyborczy. Fatalny wynik jednej partii

Marek Jakubiak bezlitosny dla Jachiry. Polityk pokazał ten obrazek (FOTO)

Mocny wpis Ziemkiewicza. Wspomniał o Andrzeju Lepperze

Miłosz Kłeczek bezlitosny dla opozycji. Pokazał to niefortunne zdjęcie (FOTO)