Orban będzie zaskoczony? Gorzkie słowa Andrzeja Dudy

Gorzkie słowa Andrzeja Dudy. Co polski prezydent powiedział na temat postawy Węgier i premiera Victora Orbana?

Andrzej Duda udzielił wywiadu dla stacji telewizyjnej TVN24, gdzie odniósł się między innymi do postawy Węgier i przede wszystkim premiera rządu tego kraju – Victora Orbana, którego postawa względem walczącej z Rosją Ukrainy jest przez wiele osób odbierana jako kontrowersyjna. Co na ten temat powiedział polski prezydent?

Polecamy również: Ziemkiewicz mocno o Grodzkim. Dostało się także opozycji

Wojna na Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Działania wojenne na terytorium naszego wschodniego sąsiada rozpoczęły się dokładnie 24 lutego od ataku wojsk rosyjskich.

Od tego czasu Ukraińcy stawiają bardzo twardy opór względem atakujących sił wroga. W tej dramatycznej sytuacji pomoc w miarę możliwości stara się udzielić Ukrainie między innymi Polska.

Polecamy także: Prezydent przekazał bardzo smutną wiadomość. „Niech spoczywa w Pokoju”

Od początku agresji Rosji na terytorium naszego państwa wjechało 2.3 miliona osób z Ukrainy. W Polsce wiele osób uciekających przed wojną  odnalazło spokój oraz pomoc ze strony zarówno polskich władz, jak i także osób prywatnych.

Nieco inne nastawienie względem sytuacji na Ukrainie jest w kręgach władz Węgier. W ostatnim czasie media obiegła wypowiedź Victora Orbana, w której to węgierski premier wypowiedział się o postulatach wprowadzenia w UE zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych.

Polecamy również: Leszczyna zaatakowała Kaczyńskiego. Prezes PiS szybko odpowiedział (wideo)

To, o co proszą Ukraińcy, to nic innego jak postulat, byśmy całkowicie zatrzymali węgierską gospodarkę, znów stracili całe lata rozwoju i aby węgierskie wyniki ekonomiczne spadły do poziomu sprzed jakichś 8-10 latpowiedział Orban w Radiu Kossuth.

Andrzej Duda o Węgrzech

Na temat postawy Węgier wypowiedział się prezydent Andrzej Duda w trakcie wywiadu w stacji telewizyjnej TVN24. Polski prezydent był pytany o to, czy jest rozczarowany postawą premiera Węgier w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Prezydent powiedział, że rozumie podstawy takiej polityki.

One są dla mnie dosyć jasne, również jeśli chodzi o sferę faktów. Czyli faktyczną sytuację, w której znajduje się państwo węgierskie, które jest, co dla mnie również jest jasne, jego pierwszym i najważniejszym punktem odniesieniastwierdził Andrzej Duda.

Polecamy również: Prezydent mocno odpowiada na pogróżki Rosjan. Tych słów nikt się nie spodziewał (wideo)

Andrzej Duda mówił także, że „elektrownia atomowa, którą mają u siebie, która produkuje energię dla Węgier, to także jest elektrownia rosyjska, zawarli kontrakt z rosyjskimi podmiotami na modernizację tej elektrowni kilka lat temu, więc to uzależnienie jest ogromne„.

Mimo wszystko prezydent powiedział, że „w tym momencie wobec agresji rosyjskiej na Ukrainie, wobec śmierci tysięcy ludzi na Ukrainie, cywilów, wobec bombardowania osiedli mieszkaniowych, burzenia bloków mieszkalnych przez armię rosyjską, działań zbrodniczych w pojęciu prawa międzynarodowego, trudno mi tę postawę zrozumieć”. – Trudno mi ją zrozumieć także dlatego, że ta polityka będzie dla Węgier bardzo kosztownastwierdził.

Polecamy również: Ostateczny cios w Putina i rosyjski sport? Czegoś takiego jeszcze nie było

Andrzeja Duda mówił także o tym, że uzależnienie energetyczne od Rosji to problem wielu krajów Unii Europejskiej i stąd właśnie nie udało się wprowadzić sankcji dotyczących zakupu paliw i surowców energetycznych. Na uwagę, że kraje te przekazują broń Ukrainie i przepuszczają broń (w przeciwieństwie do Węgier), odparł: – Dlatego trudno jest mi to zrozumieć.

Źródło: TVN

Polecamy także: 

Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje legendarny polski muzyk

Skandal w Gdańsku. Szokujące zachowanie amerykańskiego żołnierza

Najnowszy sondaż. Jedna partia ze zdecydowanym spadkiem

Kolejna smutna wiadomość. Nie żyje popularny polski aktor z „Misia” i „Alternatyw 4”

Kraśko pojawił się na antenie z takim napisem w tle. Wiceminister nie wtrzymał (foto)