Co z głosowaniem FO przez Senat? Odpowiedź Grodzkiego nie spodoba się PiS

Senat: Fundusz Odbudowy to temat poruszany w mediacji od dłuższego czasu. Mimo wszystko w jego sprawie wśród krajowych polityków nie było jedności. Przekonał się o tym sam obóz Zjednoczonej Prawicy. W koalicji rządowej przeciw FO był Zbigniew Ziobro i zdecydowana większość jego politycznego ugrupowania – Solidarna Polska. W tej sytuacji w wyniku rozmów i zawartego porozumienia poparcie dla PiS w tej sprawie postanowiła udzielić Lewica. Z kolei Koalicja Obywatelska ostatecznie w trakcie głosowania w Sejmie postanowiła w przytłaczającej większości wstrzymać się od głosu. Co teraz zrobi Senat? Na ten temat wypowiedział się marszałek Tomasz Grodzki.

Polecamy także: Młody poseł ostro do Budki. Powiedział to wprost z sejmowej mównicy (wideo)

Fundusz Odbudowy a Senat

Fundusz Odbudowy jest przez niektórych polityków określany jako nowy plan Marshalla. Ma on przede wszystkim na celu pomoc dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Każdy kraj może otrzymać pieniądze na podstawie Krajowego Planu Odbudowy. To dokument wskazujący, na co dane państwo chce przeznaczyć środki unijne z Funduszu Odbudowy. W KPO znaleźć się mają także punkty zaproponowane przez Lewicę w wyniku przeprowadzonych rozmów z rządem. Mowa tu o minimum 30 proc. środków z KPO dla samorządów. Budowie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem, 850 mln euro dla szpitali powiatowych, 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię. W dodatku ma powstać także Komitet Monitorujący wydatki z Funduszu Odbudowy.

Polecamy także: Ida Nowakowska pożegnała się z widzami TVP. O co chodzi?

Marszałek Grodzki o FO

W tej sprawie pytany był między innymi Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Grodzki był pytany, czy z perspektywy czasu nie było błędem wstrzymanie się przez Koalicję Obywatelską od głosu podczas głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy.

Polecamy również: Niedzielski odpowiada na słowa Trzaskowskiego. Mocne słowa ministra zdrowia

Nie. KO i, mam nadzieję, pozostałym członkom opozycji zależy na tym, żeby nie blokować pieniędzy unijnych. Chodzi o to, że wszystkie polskie gminy i powiaty powinny dostać te środki, a nie tylko faworyci czy nominaci partii rządzącej, jak to się zdarzyło przy rozdzielaniu Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze są dla Polek i Polaków, nie dla PiS” – odpowiedział marszałek.

Na pytanie, kiedy Senat zajmie się ratyfikacją, odparł, że na najbliższym posiedzeniu raczej nie, ponieważ porządek posiedzenia, które zaczyna się 12 maja, jest już wypełniony.

Polecamy również: Tarczyński nie wytrzymał. Mocna odpowiedź na antenie TVP do posła PO ws. FO (wideo)

Przypominam, że Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy 30 dni. Po raz kolejny musimy zrobić to, czego nie zrobił Sejm: przeprowadzić szerokie konsultacje ze społeczeństwem, które się nie odbyły, jak twierdzą samorządowcy, wiele korporacji zawodowych, choćby Izba Lekarska. Wcale nie jest powiedziane, czy Krajowy Plan Odbudowy ostanie się w takiej formie, w jakiej został wysłany. Będzie konieczność przygotowania ustawy wdrożeniowej. Nie tylko jako marszałka, ale także jako lekarza, bulwersuje mnie np. fakt, że znowu po macoszemu potraktowano ochronę zdrowia, która – najciężej doświadczona w dobie pandemii – miała być priorytetem. Przez to znowu stracimy unikalną szansę na rzeczywistą reformę systemu ochrony zdrowia i będziemy musieli po raz kolejny zadowalać się działaniami doraźnymiwskazał marszałek.

Źródło: Business Insider

Polecamy także przeczytać: 

Andruszkiewicz także pogrąża Budkę. Mocne słowa posła do szefa PO

Kolejna żałoba w rodzinie Krawczyków. Miesiąc po śmierci piosenkarza

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli