Brawa dla Morawieckiego w PE. Von der Leyen zaskoczona? (WIDEO)

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Parlamencie Europejskim. Szef rządu w trakcie swojej przemowy postanowił także przywołać kilka cytatów, które następnie zyskały sporą popularność w sieci.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że cytaty pochodzą z decyzji francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego i niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Polecamy także: Tego Tusk się nie spodziewał? Mocne pytanie od dziennikarza TVP ws. UE (wideo)

Szef rządu dodał, że pominął cytaty włoskiego, hiszpańskiego sądu, a cytaty z orzeczeń polskiego Trybunału dotyczą roku 2005 i 2010, a więc już po tym, gdy Polska została członkiem Unii Europejskiej.

W ostatnim czasie stosunki między polskim rządem a Unią Europejską nie należą do zbyt dobrych. Sytuacja została w ostatnim czasie dodatkowo zaogniona w związku z wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Polecamy również: Tusk przeprasza Kaczyńskiego. Zaskakujące słowa lidera PO
TK dokonało oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Jest to efekt złożonego do Trybunału Konstytucyjnego wniosku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Po wydaniu wyroku powstało wiele komentarzy na jego temat. Doszło również do manifestacji w wielu miastach Polski.

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Parlamencie Europejskim

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie, która odbyła się w Parlamencie Europejskim. W pewnym momencie szef polskiego rządu postanowił posłużyć się cytatami, których pochodzenie ujawnił po ich zaprezentowaniu.

Polecamy również: Niepokojące wiadomości. Ryszard Terlecki trafił do szpitala

Chcę przedstawić państwu fakt. Ażeby to zrobić najlepiej wprost przedstawię kilka cytatów. Pierwszy: „W krajowym porządku prawnym prymat prawa Unii nie ma zastosowania do przepisów konstytucji. To konstytucja jest usytuowana na szczycie wewnętrznego systemu prawnego”. Dwa: „Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego nie może podważać w krajowym porządku prawnym najwyższej mocy konstytucji” – wymieniał premier.

Wyliczanka premiera

Trzy: „Trybunał Konstytucyjny może dokonywać badania przesłanki ultra vires, to znaczy określić, czy działania instytucji Unii naruszają zasadę przyznania, gdy instytucje, ciała, organy i agendy Unii przekroczyły zakres swoich kompetencji w sposób, który narusza tę zasadę. W efekcie takiej decyzji, akty ultra vires nie stosują się na terytorium państwa członkowskiego”. Cztery: „Konstytucja zakazuje przekazywania kompetencji w takim zakresie, który oznaczałby, że państwo nie może być uważane za kraj suwerenny i demokratyczny” – mówił szef rządu.

Polecamy również: Tusk przeprasza Kaczyńskiego. Zaskakujące słowa lidera PO

Kolejnych kilka cytatów pominę, żeby nie zabierać państwu za dużo czasu, ale przejdę jeszcze do dwóch ostatnich. „Konstytucja jest najwyższym prawem Polski w stosunku do wszystkich wiążących ją umów międzynarodowych, w tym także umów o przekazaniu kompetencji. W niektórych sprawach Konstytucja korzysta z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania na terytorium Polski”. I ostatni cytat: „Przekazanie kompetencji Unii nie może naruszać zasady nadrzędności Konstytucji i nie może łamać żadnych przepisów Konstytucji”kontynuował.

Widzę na państwa twarzach poruszenie. Rozumiem, że się z tym państwo – przynajmniej częściowo – na tej sali nie zgadzacie. Tylko nie rozumiem, dlaczego, bo te cytaty dotyczą decyzji francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego, niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Pominąłem cytaty włoskiego, hiszpańskiego sądu, a cytaty z orzeczeń polskiego Trybunału dotyczą roku 2005 i 2010, a więc już po tym, gdy Polska została członkiem Unii Europejskiejpowiedział w Parlamencie Europejskim Mateusz Morawiecki.

Wypowiedź pada od minuty 16:35 na poniższym nagraniu.

Źródło: YouTube, wPolityce

Polecamy także: 

Zaskakująca sytuacja w PE. Morawiecki: „Proszę mi nie przeszkadzać” (wideo)

Mocne słowa o rzecznik Straży Granicznej. Rachoń nie wytrzymał

Zaskakujące słowa brytyjskiego gwiazdora o Polsce. Mało kto się spodziewał

Jachira będzie mieć poważne problemy? Mocne słowa polityka PiS (wideo)