Iskrzy między Polską a UE. „Próbuje nas zastraszyć, grożąc sankcjami”

Polska i UE: Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – Viera Jourova udzieliła dla polskich mediów wywiadu. Europejska polityk odniosła się do tego, co czeka kraje członkowskie jeżeli nie będą stosować się do zasad wdrażanych i już istniejących w UE.

Jourova udzieliła wywiadu dla „Dziennika Gazety Prawnej”.  W rozmowie z dziennikiem Viera Jourova odniosła się między innymi do sześciu gmin w Polsce, które zawarły konserwatywne postulaty. Chodzi o akty prawa lokalnego, które zdaniem UE godzą w środowiska mniejszości seksualnych.

Polecamy także: Posłowie Porozumienia grożą odejściem. Stawiają twarde warunki

Mamy już narzędzia pozwalające nam reagować w takich sytuacjach. W zeszłym roku zostały zablokowane środki dla sześciu gmin w Polsce, które miały takie uchwały. To obowiązująca zasada. Pieniądze europejskie idą na projekty, które nie dyskryminująmówiła Jourova.

Polecamy także: Bielan wprost odpowiada Olejnik w TVN. Ostra reakcja europosła na pytanie dziennikarki

Polska i UE

Viera Jourova ostrzega. Czeska polityk podkreśliła, że trwają pracę nad stworzeniem pewnych mechanizmów, które mogą zostać zastosowane wobec krajów, które nie stosują zasad przyjętych w UE. W tym kontekście padł między innymi wątek sześciu polskich samorządów. Czy taka narracja doprowadzi do zmiany podejścia władz w Polsce na szczeblu lokalnym oraz centralnym?

Mamy już narzędzia pozwalające nam reagować w takich sytuacjach. W zeszłym roku zostały zablokowane środki dla sześciu gmin w Polsce, które miały takie uchwały. To obowiązująca zasada. Pieniądze europejskie idą na projekty, które nie dyskryminująodparła Jourova.

Nie chcę przesądzać tej sprawy, ale na pewno wszystkie naruszenia będziemy brali pod uwagę, rozważając uruchomienie proceduryoświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Ze słów czeskiej polityk wynika, że proces wdrażania zasad dotyczących sankcji nie jest prosty.

Polecamy także: Dziennikarka TVP nie żyje. „Kochała Boga, Polskę i ludzi”

Musimy zdecydować, jak mają wyglądać sankcje. Jestem zwolenniczką, by sankcje były proporcjonalne do naruszenia. Mamy też w rozporządzeniu zasadę mówiącą o tym, że ten końcowy odbiorca pieniędzy nie może być karany. Musimy więc znaleźć rozwiązanie, jak zablokować pieniądze, nie karząc przy tym organizacji, regionów, firm, które korzystają z funduszy. To wydaje się nieprawdopodobnestwierdziła Jourova.

Wypowiedzią Viery Jourovej jest europoseł Elżbieta Rafalska.

Próbuje nas zastraszyć, grożąc sankcjami finansowymi, jeżeli chodzi o przestrzeganie praw LGBT, a jej wiedza jest oparta o fake newsy, zupełnie niesprawdzonepodkreślała Elżbieta Rafalska.

Źródło: DoRzeczy

 

Polecamy także: 

Lempart domaga się także od UE działań ws. Polski. Mocne stanowisko działaczki

Mocne przemówienie Patryka Jakiego w PE. “Nie macie także prawa zajmować się kwestią aborcji”

Korwin-Mikke znowu szokuje. Jego wpis ponownie przekroczył granicę

Obelżywe słowa Lempart do funkcjonariuszy. “Wyjdźcie i blokujcie ruch” (wideo)

Tragicznie niska emerytura Maryli Rodowicz. Ile wynosi jej świadczenie od państwa?