Polska pogrążona w smutku. Nie żyje zasłużony Polak

Smutna wiadomość. Nie żyje dr Janusz Kamocki – polski etnograf, więzień polityczny, żołnierz Armii Krajowej. Wiadomość o śmierci Janusza Kamockiego za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowali między innymi Jan Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, historyk Sławomir Cenckiewicz i także Polskie Towarzystwo Ludoznawcze z Krakowa.

Polecamy również: Niepokojące wiadomości. Ryszard Terlecki trafił do szpitala

Janusz Kamocki urodził się 2 sierpnia 1927 roku w Warszawie. Od listopada 1942 był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej a po jej scaleniu z Armią Krajową, od lutego 1943 członkiem AK pod pseudonimem „Mamut”. Po zakończeniu wojny w dalszym ciągu prowadził działalność konspiracyjną w organizacji wojskowo-politycznej – Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym.

Nie żyje dr Janusz Kamocki

Dziś doszła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje dr Janusz Kamocki – polski etnograf, więzień polityczny, żołnierz Armii Krajowej. Wiadomość na ten temat została przekazana między innymi przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze z Krakowa.

Polecamy również: Tusk przeprasza Kaczyńskiego. Zaskakujące słowa lidera PO

– Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana doktora Janusza Kamockiego, członka honorowego PTL, żołnierza Armii Krajowej, muzealnika i podróżnika. Pan doktor odszedł 22 października 2021 roku w wieku 94 lat. Był absolwentem etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorat uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od zakończenia studiów do przejścia na emeryturę był zawodowo związany z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie dla którego prowadził liczne badania terenowe w Azji. Zawsze żywo zainteresowany sprawami PTL do końca starał się w nim aktywnie działać. Naukowo interesował się kulturą orientu i sytuacją Polonii, czego wyrazem jest kilkadziesiąt publikacji naukowych i liczne pozycje książkowe – poinformowało Polskie
Towarzystwo Ludoznawcze z Krakowa za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Na temat śmierci Janusza Kamockiego post w mediach społecznościowych zamieścił także Jan Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Kolejna smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł ppłk dr Janusz Kamocki ps. Mamut, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, Żołnierz Niezłomny, Człowiek dzielny, szlachetny i prawy! Cześć Jego Pamięci! – napisał Kasprzyk na Twitterze.

„Do widzenia”

Kilka słów dodał od siebie także historyk Sławomir Cenckiewicz, który odpowiedział w ten sposób na wpis na ten temat profilu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Polecamy także: Zaskakujący wpis ze zdjęciem od Tuska. Tego mało kto się spodziewał

– Panie Januszu, do widzenia – napisał znany historyk.

– Z żalem żegnamy ppłk. Janusza KAMOCKIEGO ps. MAMUT (94 l.). Nasz mentor i Przyjaciel, od 1942 roku, członek konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, a potem żołnierz #ArmiaKrajowa. Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną.
Cześć i chwała Bohaterom! – czytamy na profilu Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Źródło: Twitter, Radio Kraków

Polecamy także: 

Zaskakująca sytuacja także w PE. Morawiecki: „Proszę mi nie przeszkadzać” (wideo)

Mocne słowa także o rzecznik Straży Granicznej. Rachoń nie wytrzymał

Zaskakujące także słowa brytyjskiego gwiazdora o Polsce. Mało kto się spodziewał

Jachira także będzie mieć poważne problemy? Mocne słowa polityka PiS (wideo)