Prezes NIK złożył zawiadomienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego

Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury na prezesa Prawa i Sprawiedliwości – Jarosława Kaczyńskiego w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez wicepremiera. Chodzi dokładnie o wypowiedzi medialne Jarosława Kaczyńskiego.

– Jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości w ostatnim wywiadzie dla „Sieci”. Jarosław Kaczyński mówił również, że „to jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem, całkowicie czystych”. – Jeśli ktoś ma jakiekolwiek kłopoty w tej sferze, jeśli jest mocno skoncentrowany na sprawach materialnych, to nie powinien być prezesem NIK – mówił Kaczyński.

Polecamy także: Ogórek ostro do posła Lewicy w TVP. “Zapadła cisza” (wideo)

Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury na prezesa Prawa i Sprawiedliwości – Jarosława Kaczyńskiego

Spór między Marianem Banasiem a obozem Prawa i Sprawiedliwość trwa w najlepsze. Dziś media obiegła wiadomość o złożeniu przez szefa Najwyższej Izby Kontroli zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Ma chodzić dokładnie o ostatnie wypowiedzi szefa partii rządzącej, które mają być niezgodne z art. 226 par. 3 KK – znieważenie konstytucyjnego organu RP. Art. 224 par. 2 KK – wywieranie wpływu na czynności urzędowe przemocą lub groźbą.
Art. 212 par. 1 KK – zniesławienie.

Polecamy także: Tyle wynosi emerytura Joanny Senyszyn. Kwota zwala z nóg

Prezes Najwyższej Izby Kontroli wydał także oświadczenie w tej sprawie.

Formułując swoje wypowiedzi pan Jarosław Kaczyński działał jako v-ce Prezes Rady Ministrów, który powinien szczególnie cenić sobie zasadę domniemania niewinności określoną w Konstytucji, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Karcie Praw Podstawowych, kodeksie postępowania karnego oraz Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/343 z dnia 9 marca 2016 roku, a także baczyć na to, że prokuratura w okresie blisko dwóch lat nie sformułowała żadnych zarzutów”.

Polecamy również: Awantura w Sejmie po słowach Glińskiego. “Może Pan stąd wyjść” (wideo)

W dalszej części czytamy także:

Konstytucyjnym i ustawowym zadaniem Prezesa Najwyższej Izby Kontroli jest stanie na straży niezależności tej instytucji, co oznacza, że nie może dopuścić do sytuacji, w których przedstawiciel jednej z instytucji podlegających kontroli w sposób bezprawny wywiera wpływ na czynności organu kontroli ustanowionego przepisami Konstytucji, a także pomawia konkretną osobę – Prezesa Najwyższej Izby Kontroli – o takie postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć go w oczach opinii publicznej oraz podległych pracowników„.

Źródło: Twitter, wp

Polecamy także przeczytać artykuły: 

Andruszkiewicz także pogrąża Budkę. Mocne słowa posła do szefa PO

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli

Onet nagłośnił majątek Beaty Szydło. Była premier odpowiada