Polityczny nokaut. Mocna riposta Szydło do szefowej KE ws. wyroku TK

Była premier a aktualna europoseł Beata Szydło odpowiedziała na wpis, który w mediach społecznościowych zamieściła Ursula von der Leyen – szefowa Komisji Europejskiej, która na Twitterze odniosła się do wyroku wydanego przez polski Trybunał Konstytucyjny.
Polecamy także: Lech Wałęsa z kuriozalną propozycją: „Rodacy Patrioci nie mamy wyboru”W czwartek Trybunał Konstytucyjny dokonał oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Jest to efekt złożonego do Trybunału wniosku przez premiera Mateusza Morawieckiego. TK stwierdziło niezgodność niektórych przepisów traktatu o Unii Europejskiej z polską ustawą zasadniczą. W związku z tą sytuacją pojawiło się bardzo wiele komentarzy i opinii. Na ten temat wypowiedziała się między innymi Ursula von der Leyen – szefowa Komisji Europejskiej. Z kolei na jej wpis postanowiła odpowiedzieć była polska premier – Beata Szydło.

Beata Szydło odpowiedziała na wpis, który zamieściła Ursula von der Leyen

W czwartek Trybunał Konstytucyjny dokonał oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Jest to efekt złożonego do Trybunału wniosku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wydany wyrok wzbudził wiele komentarzy.Polecamy także: Mężczyzna nagle zakłócił konferencję polityków KO. Padły mocne słowa (wideo)

„Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku Prezesa Rady Ministrów, uznał, że próba ingerencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej” – napisano w komunikacie.Polecamy także: Polaków zapytano o powrót Tuska. Wyniki mogą mu się nie spodobać

Trybunał stwierdził także, że „kompetencji organów władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą wykonywać organy, którym Polska ich nie przekazała, a stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed Konstytucją lub sprzecznie z Konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej”.

Szefowa KE ws. wyroku TK

Na temat tej sytuacji głos zabrała między innymi szefowa Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen.Jestem głęboko zaniepokojona wczorajszym wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Unia Europejska to wspólnota wartości i prawa. Będziemy stać na straży zasad leżących u podwalin porządku prawnego wspólnoty. Nasz najwyższy priorytet to zapewnienie polskim obywatelom ochrony ich praw”pisała szefowa Komisji Europejskiej.

Polecamy także: Kłopoty Magdaleny Ogórek? Iwona Hartwich podjęła poważne krokiNa jej wpis na temat Trybunału Konstytucyjnego odpowiedziała była premier Beata Szydło.

Szanowna Pani Przewodnicząca @vonderleyen, nie musi Pani wyrażać zaniepokojenia orzeczeniem polskiego Trybunału. Wykładnia polskiego TK w kwestii nadrzędności prawa krajowego jest zbieżna z orzecznictwem niemieckiego TK, co jako niemiecki polityk z pewnością Pani dostrzeże” – napisała Szydło na Twitterze.

 

Źródło: Twitter, Wprost

Polecamy także: 

Prezes NIK także o urodzinach Mazurka. Banaś dostał szybką ripostę od dziennikarza

Magdalena Ogórek także zakpiła z Tuska w TVP. Bezlitosne słowa dziennikarki (wideo)

Dziennikarka Wyborczej także zapytała Jakiego o zarobki. Bezlitosna odpowiedź polityka (wideo)

Siemoniak także tłumaczy się z urodzin u Mazurka. Mocna odpowiedź Cenckiewicza