Jest decyzja Senatu ws. Lidii Staroń

Senat podjął decyzję w sprawie Lidii Staroń, która ubiegała się o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej zgodę na jej wybór wyraził Sejm. W tej sytuacji kandydatura Lidii Staroń trafiła do Izby Wyższej Parlamentu, w której to Staroń zasiada jako senator. Jaka decyzja w tej sprawie została ostatecznie podjęta przez Senat?

Polecamy także: Tyle wynosi emerytura Joanny Senyszyn. Kwota zwala z nóg

Kandydatura Lidii Staroń wiąże się z piątym podejściem do wyboru osoby, która mogłaby wykonywać obowiązki związane z funkcją Rzecznika Praw Obywatelskich. Co w tej sprawie postanowił Senat?

Senat podjął decyzję w sprawie Lidii Staroń

Polecamy także: Dzieci na “Tour de Konstytucja”. Czarnek mocno odpowiada Bodnarowi

W piątek Senat rozpatrywał kandydaturę niezależnej senator – Lidii Staroń, która była kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej zielone światło w tej sprawie wyraził Sejm. Do końca nie było pewne, co w tej sytuacji postanowi Senat. Wiele osób liczyło, że kandydatura niezależnej senator zakończy definitywnie przeciągający się czas wyboru następcy Adama Bodnara. Ostatecznie jednak Senat nie wyraził zgody na obsadzenie stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich przez senator Staroń. W tej sytuacji procedura wyboru rzecznika odbędzie się ponownie.

W piątkowym głosowaniu Senat nie wyraził zgody na powołanie niezależnej senator Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą opowiedziało się 45 senatorów. Przeciwnych było 51. Od głosu wstrzymały się 3 osoby. Z kolei we wtorek Sejm wybrał senator Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Polityk uzyskała 231 głosów. Jej kandydaturę zgłosił klub PiS. Natomiast rekomendowany przez opozycję Marcin Wiącek zdobył 222 głosy. Mimo wszystko brak zgody Senatu sprawia, że procedura wybór musi odbyć się raz jeszcze.

Polecamy także: Tyle wynosi emerytura Joanny Senyszyn. Kwota zwala z nóg

Decyzja polskiego Senatu w tej sprawie została opublikowana również w mediach społecznościowych.

Zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu.
Senat nie wyraził zgody na powołanie Pani Lidii Staroń na stanowisko RPO.
Za: 45, Przeciw: 51, Wstrzymało się: 3 Procedura wyboru musi być ponowiona. – czytamy na Twitterze.

Źródło: Gazeta, Twitter, DoRzeczy

Polecamy także przeczytać artykuły: 

Andruszkiewicz także pogrąża Budkę. Mocne słowa posła do szefa PO

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli

Onet nagłośnił także majątek Beaty Szydło. Była premier odpowiada