Włoski europoseł stanął w obronie Polski. Odpowiedział na zarzut Viery Jourovej (wideo)

Polska, Unia Europejska: Pod adresem Polski padł niedawno zarzut mówiący, że w naszym kraju są zauważalne dążenia do ograniczenia wolności mediów. Na ten temat postanowiła zwrócić uwagę wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – Viera Jourova. W trakcie swojej przemowy na forum czeska polityk odniosła się do przykładów Polski oraz także Węgier.
W kontekście naszego kraju Jourova wspomniała o pomyślę rządu, który miałby polegać na opodatkowaniu mediów. Jourova podkreśliła, że „ten projekt jest obecnie poddawany przeglądowi i oczekujemy, że głosy zgłaszające obawy wobec projektu zostaną odpowiednio uwzględnione”. Z tymi opiniami nie chciał się zgodzić włoski europoseł – Raffaele Fitto. Włoch żądał „dowodów, a nie propagandy”.

Polecamy także: Dziennikarka TVP nie żyje. „Kochała Boga, Polskę i ludzi”
Polska i Unia Europejska

Polski rząd niedawno zaproponował objęcie mediów podatkiem od reklam. Taka koncepcja władz doprowadziła do licznych protestów ze strony prywatnych mediów. Przez jeden dzień wiele stacji telewizyjnych, radiowych i portali informacyjnych przestało nadawać swoje popularne programy. W ten sposób chciały pokazać domniemane skutki wprowadzenia nowego podatku, który miałby ich objąć w przyszłości. Z kolei przez opozycję tego typu zapowiedź rządu została odebrana jako atak na wolność niezależnych i prywatnych mediów w kraju. Wątek wolności tego sektora został poruszony również na forum europejskim.
Na temat wolności mediów wypowiedziała się Viera Jourova – wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Polecamy także: Stuhr wykorzystał galę Telekamer do ataku na TVP. “Tego życzę nam wszystkim”

Przede wszystkim na Węgrzech widzieliśmy, że niezależnemu Klubradio odmówiono odnowienia licencji z powodów, które wzbudzają obawy, i pozostaje ono poza anteną w oczekiwaniu na wynik nowej procedury. W Polsce projekt ustawy o podatku od reklam dotyczący mediów spowodował pojawienie się +czarnych ekranów+ na znak protestu. Mówiłam o tym w Parlamencie (Europejskim), gdy się to stało. Ten projekt jest obecnie poddawany przeglądowi i oczekujemy, że głosy zgłaszające obawy wobec projektu zostaną odpowiednio uwzględnionemówiła Viera Jourova.
Na ten temat wypowiedział się także włoski europoseł – Raffaele Fitto.

To paradoksalne, że zebraliśmy się na tej sali jeszcze raz, żeby dyskutować o niczym. Jeśli przyjrzymy się sprawom uczciwie, to zauważymy, że rządy w Warszawie i Budapeszcie są krytykowane codziennie przez wiele mediów bez żadnej cenzury i bez ograniczeń. Rząd Polski zaproponował projekt opodatkowania przychodów z reklam, tak jak istnieje to w wielu państwach członkowskich UE i nigdy wcześniej nie spowodowało to skandalu. Jest to propozycja, która jest wciąż przedmiotem konsultacjimówił włoski europoseł.
Zwracając się do wiceprzewodniczącej Jourovej, poprosił o przedstawienie „konkretnych dowodów naruszenia traktatów europejskich ze strony tych dwóch rządów, a nie propagandy”.

Ich jedyną winą (Warszawy i Budapesztu) jest to, że proponują inne idee niż mainstreamowe idee w Brukselimówił Raffaele Fitto.

Źródło: bankier.pl

Polecamy także: 

Lempart domaga się także od UE działań ws. Polski. Mocne stanowisko działaczki

Mocne przemówienie Patryka Jakiego w PE. “Nie macie także prawa zajmować się kwestią aborcji”

Korwin-Mikke znowu szokuje. Jego wpis ponownie przekroczył granicę