Benedykt XVI nie żyje. Z tą chorobą walczył przed śmiercią

Benedykt XVI nie żyje. 31 grudnia 2022 roku media obiegła bardzo przykra wiadomość na temat śmierci papieża-emeryta. Joseph Ratzinger od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku wykonywał obowiązki przywódcy Stolicy Apostolskiej.

Polecamy również: Najnowszy sondaż wyborczy. Fatalne wiadomości dla Donalda Tuska

Niespełna dziesięć lat temu papież podjął decyzję, która wstrząsnęła wiernymi na całym świecie. Benedykt XVI – 11 lutego 2013, podczas konsystorza na którym wyznaczył datę kanonizacji 815 błogosławionych, wygłosił oświadczenie, z którego wynikało, że z dniem 28 lutego 2013 roku rezygnuje z funkcji biskupa Rzymu.

Następcą Benedykta XVI został kardynał Jorge Mario Bergoglio,  który przybrał imię Franciszek. Od tego momentu Joseph Ratzinger stał się papieżem-emerytem.

POLECAMY TAKŻE: Sensacyjne informacje Niemców. Takich pieniędzy zrzekł się Lewandowski

Od tego czasu zdecydowanie rzadko pojawiał się publicznie. Zmarł 31 grudnia 2022, o godzinie 9:34, w klasztorze Mater Ecclesiae. Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 o godz. 9.30 na placu Świętego Piotra.

Nie żyje Benedykt XVI

Z informacji mediów wynika, że Benedykt XVI cierpiał na stwardnienienie zanikowe boczne. Efektem choroby są między innymi zanik mięśni, osłabienia siły mięśni i pojawienia się drżeń mięśniowych.

Polecamy także: Mazurek i Stanowski zakpili z Tuska w święta? Pokazali dla niego prezent (WIDEO)

Choroba, na którą cierpiał papież emeryt, nazywana jest również chorobą Charcota bądź stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA). To bardzo poważne schorzenie, które polega na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. Pierwsze objawy choroby pojawiają się między 50. a 70. rokiem życia, a przebieg choroby jest bardzo indywidualny – czytamy na portalu medonet.pl.

W wyniku postępu SLA dochodzi do zaniku mięśni, osłabienia siły mięśni i pojawienia się drżeń mięśniowych. Najczęściej choroba postępuje powoli i rozwija się przez lata, powodując stopniowe osłabienie – czytamy w dalszej części.

POLECAMY TAKŻE: Co z Jarosławem Kaczyńskim? Podano nowe informacje na temat prezesa PiS

Choroba, z którą wzmagał się Benedykt XVI wpływa także na mowę osoby chorej, która jest zdecydowanie utrudnieniona i wiąże się ze sporym wysiłkiem po stronie osoby chorej.

27 sierpnia papież emeryt spotkał się z nowymi kardynałami powołanymi przez papieża Franciszka, ale jak wskazuje portal abc.es, stan zdrowia nie pozwolił mu na rozmowę z gośćmi. O tym, że papież emeryt ma problemy z mówieniem, poinformowano 2 grudnia 2020 r – czytamy na medonet.pl.

Źródło: medonet.pl

POLECAMY TAKŻE: 

Lewandowski jest niesamowity! Trzy bramki Polaka na start Ligi Mistrzów (WIDEO)

„Pani jest głupia, czy tylko tak mówi?”. Czarnek mocno do dziennikarki Gazety Wyborczej (WIDEO)

Przykra wiadomość. Nie żyje znany polski polityk

Kontrowersyjne słowa Nowackiej z KO. Mocna odpowiedź byłego kapitana reprezentacji Polski