Rząd PiS nie odpuści KE za milionowe kary. Właśnie został złożony wniosek

Polska złożyła wniosek w sprawie wstrzymania naliczania kar na nasz kraj przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Te słowa przed śmiercią powiedział Franciszek Pieczka. Są bardzo wymowne

Wiadomość na ten temat przekazał minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Przedstawiciel rządu wyraził także nadzieję na to, że wniosek zostanie rozpatrzony bez zbędnej zwłoki.

Warto przypomnieć, że w latem 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów, które dotyczyły uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

POLECAMY RÓWNIEŻ: „Obiecywał Pan”. Trudne pytanie do Tuska w Radomiu. Zaskakująca odpowiedź (WIDEO)

Z kolei w październiku poprzedniego roku TSUE zobowiązało Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 miliona euro dziennie w związku z brakiem zrealizowania przez Polskę tego postanowienia.

Na ten temat wypowiedział się minister Szynkowski vel Sęk w rozmowie na antenie Polsat News. Polityk zwrócił uwagę na to, że akrualnie mamy do czynienia z nową sytuacją prawną, ponieważ w życie weszła „ustawa prezydencka”.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Kontrowersyjne słowa Ochojskiej o Andrzeju Dudzie. Marek Jakubiak nie wytrzymał (WIDEO)

Minister poinformował także o tym, że wniosek dotyczący wstrzymania naliczania kar przez z TSUE „został wczoraj złożony przez nas, z bogatą argumentacją wskazującą na nowe okoliczności prawne”. „Będziemy oczekiwać na odpowiedź od KE” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polska składa wniosek

Szymon Szynkowski vel Sęk był pytany także o to, od kiedy naliczana kara miałaby zostać wstrzymana. Minister odpowiadając na to pytanie powiedział, że polska liczy, iż od momentu wejścia w życie ustawy prezydenckiej.

Polecamy także: Kłopoty byłej prezes SN? Nieoficjalnie: Będą zarzuty dla Gersdorf

Otrzymaliśmy pismo od nowego polskiego ministra do spraw Unii Europejskiej z prośbą o zaprzestanie wezwań do zapłaty. Podobne pismo otrzymaliśmy 15 czerwca. Ocenialiśmy wówczas, że choć w niektórych konkretnych kwestiach zaobserwowaliśmy postępy, nie wszystkie zobowiązania wynikające z wyroku z dnia 14 lipca 2021 r. zostały w pełni uwzględnione w nowej ustawie o Sądzie Najwyższym. Dokładnie przeanalizujemy drugi list, aby zobaczyć, czy pojawiły się jakieś nowe zmiany” – powiedział Christian Wigand – rzecznik Komisji Europejskiej.

Z kolei z informacji radia RMF FM wynika, że nie jest wykluczony scenariusz, w którym Polska pozwie KE do TSUE.

Najpierw będzie prośba do Komisji Europejskiej ‘po dobroci’, potem pozew do TSUE za naliczanie kar w związku z Izbą Dyscyplinarną – usłyszała dziennikarka RMF FM w Brukseli ze źródeł rządowych.

Źródło: bankier.pl, RMF FM

POLECAMY TAKŻE: 

Lewandowski jest niesamowity! Trzy bramki Polaka na start Ligi Mistrzów (WIDEO)

„Pani jest głupia, czy tylko tak mówi?”. Czarnek mocno do dziennikarki Gazety Wyborczej (WIDEO)

Przykra wiadomość. Nie żyje znany polski polityk

Kontrowersyjne słowa Nowackiej z KO. Mocna odpowiedź byłego kapitana reprezentacji Polski