Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich. Kim jest?

RPO: Bartłomiej Wróblewski został wybrany w czwartek podczas popołudniowej sesji Sejmu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W trakcie posiedzenia parlamentarzyści rozważali łącznie trzy kandydatury – Piotra Ikonowicza, Sławomira Patyrę i Bartłomieja Wróblewskiego. Ostatecznie za sprawą głosów koalicji rządzącej wygrał ten ostatni. Za jego kandydaturą głosowało 240 posłów, przeciw było 201, a 11 wstrzymało się od głosu. Z kolei Wróblewski, który jest posłem Prawa i Sprawiedliwości wstrzymał się od głosu w tej sprawie. Teraz jego kandydatura musi zostać zaakceptowana również przez Senat.

Polecamy także: Spięcie podczas posiedzenia TK. Przyłębska upomniała Bodnara (wideo)

RPO: Bartłomiej Wróblewski został wybrany przez Sejm na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich – Bartłomiej Wróblewski został powołany na urząd RPO przez Sejm. Za jego kandydaturą głosowało 240 posłów, przeciw było 201, a 11 wstrzymało się od głosu. Od głosu wstrzymał się sam Wróblewski. Podobnie jak on po stronie Zjednoczonej Prawicy postąpili posłowie Porozumienia – Michał Wypij oraz także Wojciech Maksymowicz. Ten ostatni w środę oznajmił, że opuszcza klub parlamentarny PiS. Teraz kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego zostanie rozpatrzona przez Senat.

Na temat głosowania nad RPO na Twitterze wypowiedziała się poseł Joanna Scheuring-Wielgus.

Hej @Platforma_org , to jest według was współpraca opozycji? ?‍♀️ Lewica nie miała problemu aby poprzeć waszego kandydata na RPO, a wy zagłosowaliście z PIS przeciw naszemu. Słabo. – napisała poseł Lewicy.

Kim jest poseł Wróblewski?

Bartłomiej Wróblewski to aktualny poseł z ramienna Prawa i Sprawiedliwości. Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2010 roku rozpoczął pracę w Biurze Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP. W roku 2013 wstąpił w szeregi partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie w 2015 roku startował z list PiS w Poznaniu i pierwszy raz uzyskał mandat posła. Powtórzył to również w roku 2019 otrzymując ponad 22 tysiące głosów.

Źródło: wp

Polecamy także: 

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli

Kolejni działacze także odchodzą z KO. Poważne problemy Borysa Budki

Gretkowska także atakuje Roberta Lewandowskiego i jego żonę. Kontrowersyjne słowa pisarki