Spięcie podczas posiedzenia TK. Przyłębska upomniała Bodnara (wideo)

Sędzia Julia Przyłębska oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar starli się między sobą podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym. Przewodniczącej nie spodobał się sposób, w który Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego. Jakie słowa spowodowały, że prezes Julia Przyłębska postanowiła zwrócić uwagę Adamowi Bodnarowi? Jak na uwagę zaregował Rzecznik Praw Obywatelskich?

We wtorek Trybunał Konstytucyjny kontynuował rozprawę, dotyczącą pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich, po upływie pięcioletniej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. W trakcie rozprawy obecny na sali był aktualny Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

Polecamy również: Żałoba w Koalicji Obywatelskiej. Nie żyje posłanka KO

Sędzia Julia Przyłębska oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar starli się w TK

Rozpatrzenie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny zainicjowali jeszcze we wrześniu ubiegłego roku posłowie PiS. Chodzi o stwierdzenie, czy artykuł 3 ustęp 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich jest zgodny z konstytucją. Aktualna kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich upłynęła 9 września 2020 roku. Do tej pory na to stanowisko nie został powołany nowy RPO. Na sali w trakcie rozpatrywania sprawy był obecny Adam Bodnar, który zabierał również głos.

Jeśli chodzi o tendencję międzynarodową, zostały niedawno przyjęte rekomendacje Komisji Weneckiej dotyczące urzędu ombudsmana i np. to, co jest naszym rozwiązaniem krajowym, czyli to, że rzecznik może ubiegać się o wybór na ponowną kadencję, jest w zasadzie w świetle standardów międzynarodowych podważane i raczej twierdzi się, że powinno się powoływać takie osoby na jedną kadencję, natomiast dłuższą, te standardy mówią nawet o kadencji siedmioletniejmówił Adam Bodnar.

Polecamy także: Kontrowersyjna decyzja sądu ws. Nowaka. Mało kto się tego spodziewał

Po tym głos zabrała Julia Przyłębska.

„Powinna czy może ta osoba pełnić funkcję?”. – Czy okres kadencji, który jest wskazany, tu akurat w konstytucji, determinuje czas, czy ten czas jest możliwy, jeśli konstytucja nie przewiduje, do przedłużenia? – zapytała prezes TK.

Pani sędzio... – zaczął Bodanar.

Mimo wszystko szybko w słowo weszła mu prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Ja bym prosiła, żeby pan się zwracał do nas „Wysoki Trybunale”, tak jak zwracał się pan do Trybunału Konstytucyjnego, kiedy jeszcze przewodniczącym, prezesem Trybunału był pan prezes Rzepliński. Bardzo uprzejmie proszęzaapelowała Przyłębska.

Wysoki Trybunale... – rozpoczął swoję kolejną wypowiedź Rzecznik Praw Obywatelskich.

Źródło: Twitter / Fakt

Polecamy także: 

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli

Kolejni działacze także odchodzą z KO. Poważne problemy Borysa Budki

Gretkowska także atakuje Roberta Lewandowskiego i jego żonę. Kontrowersyjne słowa pisarki

Tusk także zaatakował Morawieckiego, Orbana i Salviniego. Takiej kontry się nie spodziewał