Rosja odpowiada Polsce. MSZ: „Decyzja strony rosyjskiej stanowi kolejny przykład agresywnej polityki”

Napięcie na linii Polska – Rosja. Moskwa uznała pięciu polskich dyplomatów za osoby niepożądane na jej terytorium. Rano ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego MSZ.

Pracownicy ambasady w tej sytuacji są zmuszeni do opuszczania terytorium Rosji do końca 15 maja. „Decyzja strony rosyjskiej stanowi kolejny przykład agresywnej polityki i jest świadomym gestem obliczonym na zaognienie stosunków z sąsiadami i całą społecznością międzynarodową” – oświadczyło MSZ. Ma być to reakacja na wcześniejsze uznanie za osoby niepożądane trzech pracowników ambasady Rosji w Polsce.

Polecamy także: Pikantny dowcip Senyszyn. Klarenbach aż zaniemówił po tych słowach (wideo)

Napięcie na linii Polska – Rosja

Pięciu pracowników polskiej ambasady w Moskwie zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium Federacji Rosyjskiej. W tej sytuacji mają opuścić terytorium Rosji do końca 15 maja.

W piątek MSZ poinformowało o wezwaniu polskiego ambasadora w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego. Strona Rosyjska przekazała mu swój protest z powodu wcześniejszego uznania przez Polskę za osoby niepożądane trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie. Rosjanie ruch Polski określili mianem „nieuzasadnionego”. W tej sytuacji w ramach odpowiedzi Rosja uznała pięciu pracowników ambasady Polski w Moskwie za osoby niepożądane.

Nasz ambasador był dziś w rosyjskim MSZ, odebrał notę, której się spodziewaliśmy, ponieważ rosyjski MSZ zapowiedział to już wcześniej na stronie internetowejw ten sposób działania Rosji skomentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Odnotowujemy to, przyjmujemy do wiadomości, zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcjidodał.

Decyzja Rosjan ma być przede wszystkim podyktuwana wcześniejszą decyzją Polski ws. uznania za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

15 kwietnia 2021 r. do MSZ został wezwany Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorowi wręczono notę dyplomatyczną zawierającą informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. – czytamy w oświadczeniu z 15 kwietnia.

Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej. – dodano na koniec.

Źródło: MSZ, RMF FM, TVP

Polecamy także przeczytać inne artykuły: 

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli

Kolejni działacze także odchodzą z KO. Poważne problemy Borysa Budki

Gretkowska także atakuje Roberta Lewandowskiego i jego żonę. Kontrowersyjne słowa pisarki