Jest mocna odpowiedź premiera Morawieckiego na decyzję TSUE

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji podjętej przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. kopalni Turów.

Orzeczenie TSUE zobowiązało Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w Turowie. Zdaniem spółki PGE zamknięcie tej elektrowni „zdestabilizowałoby polski i europejski system energetyczny”. – Kopalnia Węgla Brunatnego Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie – zapewnia prezes spółki PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski w wystosowanym oświadczeniu po orzeczeniu TSUE. Z kolei dziś do sprawy postanowił się odnieść szef rządu.

Polecamy także: Zybertowicz bezpośrednio do Olejnik w TVN nt. UE. “Moja droga uczennico..” (wideo)

Premier Mateusz Morawiecki o decyzji TSUE

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji podjętej przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni Turów.

Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczenstwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru. – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Z kopalnią Turów jest powiązane nawet 4-7% produkcji energii elektrycznej Polski. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju.

Mateusz Morawiecki wyraził także swoją brak aprobaty dla decyzji podjętej przez TSUE.

Dzisiejsza decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Podjęte działania są nieproporcjonalne. – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Decydowanie w ramach tzw. środków tymczasowych o natychmiastowym zamknięciu niezwykle skomplikowanego mechanizmu energetycznego jest w istocie próbą rozstrzygnięcia sporu. – czytamy w oświadczeniu.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że na ten moment TSUE nie rozstrzygnęło zasadniczego sporu. Dzisiejsza decyzja ingeruje jednak w sposób nieodwracalny w jego istotę. – dodano.

Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski. – podkreślił na koniec premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: DoRzeczy,  GOV.pl

Polecamy także przeczytać artykuły: 

Andruszkiewicz także pogrąża Budkę. Mocne słowa posła do szefa PO

Kolejna żałoba w rodzinie Krawczyków. Miesiąc po śmierci piosenkarza

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli