To koniec Adama Bodnara? TK wydało oczekiwany wyrok ws. RPO

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający działać dotychczas Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji do czasu powołania następcy jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK oznacza, że po jego uprawomocnieniu, a więc za trzy miesiące – urząd ma opuścić sprawujący go do tej pory Adam Bodnar. „Do czasu wejścia w życie wyroku dalej wykonuję zadania RPO” – oświadczył RPO.

Takim werdyktem Trybunału Konstytucyjnego nie jest zadowolona część opozycji. Negatywnie na ten temat wypowiedział się także Adam Bodnar. Uzasadnienie wyroku TK odczytał sędzia sprawozdawca Stanisław Piotrowicz.

Polecamy także: Kontrowersyjna decyzja sądu ws. Nowaka. Mało kto się tego spodziewał

Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. RPO

Wyrok TK ws. RPO zapadł jednogłośnie w pięcioosobowym składzie. Na treść wyroku negatywnie zaregowała część polskiej opozycji. Na ten temat wypowiedział się również sam Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar. Jego zdaniem uznanie przepisu za niezgodny z konstytucją może uruchomić szereg negatywnych konsekwencji. W dodatku zdaniem Bodnara taki werdykt może naruszyć stabilność oraz także ciągłość tego urzędu. – Uznanie tego przepisu za niezgodny z konstytucją uruchomi cały szereg negatywnych konsekwencji (…) naruszy stabilność i ciągłość działania tej instytucjioceniał.

Trybunał zwrócił uwagę, że rozpatrzony przepis uznany za niekonstytucyjny „w praktyce jest stosowany w ten sposób, że skutkuje automatycznym przedłużeniem kadencji RPO do czasu wyboru jego następcy bez żadnych ograniczeń czasowych, czy przedmiotowych”.

Polecamy również: Szczerba szuka “policyjnego bandyty”. Prędko dostał odpowiedź od byłego policjanta

Ustawodawca w żaden sposób nie zamyka kadencji dotychczasowego RPO, nie wyznacza też żadnego organu, który te obowiązki mu powierza, ani takiego, który może mu je odebrać. Zaskarżony przepis wprowadza nieznaną konstytucji i niesprecyzowaną w żaden sposób instytucję pełniącego obowiązki RPOmówił sędzia Piotrowicz w ustnym uzasadnieniu wyroku.

Źródło: wp/tvp/onet

Polecamy także: 

Magdalena Środa również zaatakowała Lewandowskiego. Internauci odpowiedzieli

Kolejni działacze także odchodzą z KO. Poważne problemy Borysa Budki

Gretkowska także atakuje Roberta Lewandowskiego i jego żonę. Kontrowersyjne słowa pisarki