„Sztandarowe żądanie PiS”. Media: Berlin ugiął się pod presją Polski
Niemcy wykonają jedno z żądań, które postawił im polski rząd Prawa i Sprawiedliwości? Chodzi dokładnie o środki, które mają zostać przekazane z niemieckiego budżetu na nauczanie języka polskiego w Niemczech. Wiadomości na ten temat przekazał portal dw.com.pl.
POLECAMY RÓWNIEŻ: Kontrowersyjne słowa Ochojskiej o Andrzeju Dudzie. Marek Jakubiak nie wytrzymał (WIDEO)
Na horyzoncie pojawiła się szansa na to, aby załagodzić spór między Warszawą i Berlinem. Chodzi dokładnie o sprawy sitycxace nauczania języka niemieckiego w Polsce i języka polskiego w Niemczech.
Polecamy także: Kłopoty byłej prezes SN? Nieoficjalnie: Będą zarzuty dla Gersdorf
Z informacji, do których doszedł niemiecki Deutsche Welle w kręgach parlamentarnych w Niemczech wynika, że budżet federalny na przyszły rok ma przewidywać środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech.
Do tej pory pieniądze na ten cel miały pochodzić ze środków dysponowanych przez poszczególne niemieckie landy. Wcześniej głos na ten temat zabierał między innymi minister edukacji i nauki – Przemysław Czarnek.
POLECAMY TAKŻE: Trzaskowski o Marszu Niepodległości. Padły zaskakujące słowa
Polskie władze w ubiegłym roku postanowiły odebrać część środków na nauczanie języka niemieckiego dla dzieci z mniejszości niemieckiej w Polsce. Zdaniem DW w ten sposób polskie władze „postawiły sprawę na ostrzu noża”.
Media: Niemcy wykonają żądanie polskich władz?
– Przeznaczenie przez Niemcy dodatkowych, i to pochodzących z budżetu centralnego a nie budżetów landowych, środków na nauczanie polskiego, jest jednym ze sztandarowych żądań polskiego rządu pod adresem Berlina. Władze w Warszawie postawiły wręcz sprawę na ostrzu noża, odbierając w ubiegłym roku część środków na nauczanie języka niemieckiego dla dzieci z mniejszości niemieckiej w Polsce – napisało DW.
Polecamy także: Spięcie z Tuskiem w Piasecznie. Mężczyzna nie gryzł się w język (WIDEO)
Wcześniej głos na ten temat zabrał minister Przemysław Czarnek.
– Czy gdybyśmy tego ruchu nie zrobili i nie zmniejszyli środków na nauczanie języka niemieckiego (…), to czy strona niemiecka w ogóle dzisiaj podnosiłaby ten temat? Wydaje się, że było to konieczne, aby w Niemczech w końcu zaczęto myśleć o tym, jak zacząć wykonywać swoje zobowiązania – mówił w październiku Czarnek.
Źródło: dw.com.pl
POLECAMY TAKŻE:
Lewandowski jest niesamowity! Trzy bramki Polaka na start Ligi Mistrzów (WIDEO)
„Pani jest głupia, czy tylko tak mówi?”. Czarnek mocno do dziennikarki Gazety Wyborczej (WIDEO)
Przykra wiadomość. Nie żyje znany polski polityk
Kontrowersyjne słowa Nowackiej z KO. Mocna odpowiedź byłego kapitana reprezentacji Polski