Premier przekazał smutną wiadomość. „Spoczywaj w pokoju!”

Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem swojego konta na Twitterze poinformował o bardzo smutnej wiadomości. Nie żyje kpt. Marian Markiewicz, słynny „Maryl”. Weteran Armii Krajowej miał 98 lat. Markiewicz prywatnie był dziadkiem znanego polskiego aktora Macieja Musiała.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Sikorski zaatakował dziennikarza TVP. Szybka odpowiedź Miłosza Kłeczka

Marian Markiewicz był żołnierzem Armii Krajowej, Żołnierzem Wyklętym, uczestnikiem „Burzy” w Wilnie i więźniem NKWD. W roku 2021 wnuczek Mariana Markiewicza i jednocześnie popularny w Polsce aktor – Maciej Musiał, w trakcie XIII Festiwalu NNW odebrał w imieniu dziadka uhonorowanie dla bohaterów walczących o wolność Polski – Sygnet Niepodległości.

Polecamy również: „Będziemy występować o zarząd komisaryczny”. Czarnek prosto z mostu odpowiada Trzaskowskiemu

Po odwilży, która nastąpiła po śmierci Józefa Stalina został wypuszczony z więzienia NKWD. Jednak ze względu na prowadzoną wcześniej przez siebie działalność miał problemy ze znalezieniem pracy. Mimo wszystko nie żałował wcześniej podjętych przez siebie decyzji.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Te słowa przed śmiercią powiedział Franciszek Pieczka. Są bardzo wymowne

Nasze powstańcze zrywy były niezbędne do tego, żeby stworzyć narodową tożsamość. Nas nikt nie przymuszał do udziału w ruchu oporu, do walki z bronią w ręku. Trzeba było znaleźć dla siebie miejsce. Miejsce współpracy. Nam z okupantem nie pasowało. Stanie z boku nam nie pasowało. Myśmy jako wolontariusze wchodzili wszędzie i to było powszechne. Tak było przez wiele pokoleń – powiedział Marian Markiewicz w jednym z wywiadów w roku 2018.

Premier Mateusz Morawiecki o śmierci kpt. Mariana Markiewicza

Na temat śmierci kpt. Mariana Markiewicza głos za pośrednictwem swojego konta na Twitterze zabrał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

POLECAMY RÓWNIEŻ: „Obiecywał Pan”. Trudne pytanie do Tuska w Radomiu. Zaskakująca odpowiedź (WIDEO)

Odszedł od nas kpt. Marian Markiewicz, słynny „Maryl”. Dziękuję za piękne świadectwo życia, którym pokazywał Pan, czym jest prawdziwa miłość do Ojczyzny, ludzi i Boga. Spoczywaj w pokoju! – napisał Mateusz Morawiecki za pośrednictwem swojego konta na Twitterze.

Marian Markiewicz przyszedł na świat 29 marca 1924 roku w Kownie. Gdy miał kilka lat jego rodzina przeniosła się do Wilna.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Kontrowersyjne słowa Ochojskiej o Andrzeju Dudzie. Marek Jakubiak nie wytrzymał (WIDEO)

W 1939 r., w wieku zaledwie 15 lat, wstąpił do podziemnej organizacji walczącej z sowieckim najeźdźcą. W 1942 roku został aresztowany przez niemkeckie gestapo. W więzieniu w Wilnie spędził 1.5 roku. W latach 1944-1946 działał w oddziałach Armii Krajowej w okręgu nowogródzkim pod pseudonimem “Maryl”.

 

Źródło: Twitter

POLECAMY TAKŻE: 

Lewandowski jest niesamowity! Trzy bramki Polaka na start Ligi Mistrzów (WIDEO)

„Pani jest głupia, czy tylko tak mówi?”. Czarnek mocno do dziennikarki Gazety Wyborczej (WIDEO)

Przykra wiadomość. Nie żyje znany polski polityk

Kontrowersyjne słowa Nowackiej z KO. Mocna odpowiedź byłego kapitana reprezentacji Polski