To koniec Trzaskowskiego? „Może to oznaczać, że włodarz miasta straci stanowisko”

Rafał Trzaskowski straci swoje stanowisko? Nad wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej pojawiły się czarne chmury. Polityk ma bardzo poważne kłopoty. Niedawno media obiegła informacja o wyroku sądu ws. nałożonych podwyżek za wywóz śmieci. Sprawa na drogę prawną została skierowana przez jedną z warszawskich spółdzielni. Sąd pierwszej instancji orzekł niezgodność ustalonych stawek za wywóz śmieci z prawem. Teraz jeżeli wyrok potwierdzi NSA, ratusz będzie musiał oddać mieszkańcom około miliarda złotych. To może poważnie zachwiać budżet stolicy kraju.

Rafał Trzaskowski straci swoje stanowisko?

Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski ma bardzo poważne kłopoty. Pod koniec stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł niezgodność narzuconych stawek za wywóz śmieci z prawem. Teraz wszystko jest w rękach Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeżeli on podtrzyma wyrok sądu pierwszej instancji, to śmiało możemy mówić o niemałym trzęsieniu ziemi w warszawskim ratuszu. Zdaniem Filipa Frąckowiaka z PiS, Rafał Trzaskowski może mieć problem z uzyskaniem absolutorium na wykonanie budżetu.

Radni nie mogą zagłosować za przyznaniem absolutorium, jeśli budżet się „nie spina”. Jeśli Warszawa będzie miała budżet, który się nie zamknie, może to oznaczać, że włodarz miasta straci stanowiskoocenił radny PiS Filip Frąckowiak.

Od wielu miesięcy powtarzamy, że jeśli włodarz miasta nie poświęca swojego czasu na zasadniczy temat, jakim jest zarządzanie miastem, to jego podwładni nie czują presji, by rzetelnie wykonywać obowiązkipowiedział.

Użyte w ustępie 2 par. 6j sformułowanie »jedna stawka« wyklucza możliwość różnicowania stawki, bo to prowadzi do ustalenia dwóch lub więcej stawek, co pozostaje w oczywistej sprzeczności z treścią tego przepisu” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Uchwała radnych m. st. Warszawy nr XXIV/671/2019 z 12 grudnia 2019 roku jest nieważna w punktach par. 1 pkt. 1 oraz par. 2 pkt. 1 i 2 – czyli tych, które mówią o wyborze sposobu naliczania stawki za śmieci” – uzasadnia dalej sąd.

Źródło: Polskie Radio

Polecamy także: 

Ziemkiewicz również krytycznie o Kaczyńskim. Poszło o przedsiębiorców

Adam “Nergal” Darski ma także problemy. Wkrótce stanie przed sądem za swój czyn