Sensacyjny wyrok sądu. Trzaskowski i warszawski ratusz mają poważny problem

Rafał Trzaskowski i jego stołeczny ratusz mogą mieć bardzo poważne problemy. W ubiegłym roku w Warszawie podniesiono drastycznie ceny za wywóz śmieci. Taki stan rzeczy nie wszystkim się spodobał. Wśród niezadowolonych ze wzrostu cen byli członkowie Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowej „Praga”. To właśnie jej przedstawiciele podjęli decyzję o tym, aby o całej sytuacji zawiadomić sąd. Różnice po narzuconych podwyżkach są spore. W dodatku ratusz nałożył dwa typy stawek w zależności od rodzaju zabudowy. Decyzja ratusza może ich teraz sporo kosztować.

Rafał Trzaskowski i stołeczny ratusz mają poważne problemy

W Warszawie ceny za wywóz śmieci wzrosły od marca 2020 roku. Aktualnie cena ryczałtowa za wywóz odpadów dla jednego mieszkania wynosi  65 zł, a dla domu jednorodzinnego 94 zł. Skargę na zbyt dużą podwyżkę opłat za wywóz śmieci  oraz na dwa rodzaje stawek złożyła Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga”. Wzrost cen jest znaczący i odczuwalny przez mieszkańców. W dodatku wątpliwości budził fakt  idt istnienia dwóch stawek.

Sąd przychylił się do argumentacji miasta nt. podwyżki. Z kolei nie zgodził się z faktem nałożenia na mieszkańców dwóch stawek za wywóz śmieci w zależności od rodzaju budynku mieszkalnego.

Użyte w ustępie 2 par. 6j sformułowanie »jedna stawka« wyklucza możliwość różnicowania stawki, bo to prowadzi do ustalenia dwóch lub więcej stawek, co pozostaje w oczywistej sprzeczności z treścią tego przepisu”czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Uchwała radnych m. st. Warszawy nr XXIV/671/2019 z 12 grudnia 2019 roku jest nieważna w punktach par. 1 pkt. 1 oraz par. 2 pkt. 1 i 2 – czyli tych, które mówią o wyborze sposobu naliczania stawki za śmieci” – uzasadnia dalej sąd.

Jeżeli Naczelny Sąd Administracyjny podtrzyma decyzję WSA, to miasto być może będzie zobowiązane do tego, aby oddać mieszkańcom nadpłacone kwoty.

Źródło informacji: Fronda

Polecamy także: 

Ziemkiewicz również krytycznie o Kaczyńskim. Poszło o przedsiębiorców

Adam “Nergal” Darski ma także problemy. Wkrótce stanie przed sądem za swój czyn