Zaskakująca decyzja Tuska. Mocna reakcja prezydenta

Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił oświadczenie z okazji 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Głowa państwa mówiła między innymi o korzyściach, które wynikają z przynależności do europejskiej wspólnoty.

Dodatkowo polityk odniósł się do planowanego i przekładanego spotkania z prezesem Rady Ministrów – Donaldem Tuskiem.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w trakcie 19. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej spotkał się z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim. Wówczas jednym z tematów poruszanych przez polityków miało przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku – byliśmy razem, by pokazać jedność działania polskich władz – mówił prezydent.

— W 19. rocznicę naszego członkostwa w Unii Europejskiej razem z Premierem @MorawieckiM mówiłem o naszym przewodnictwie w Radzie UE w 2025 r.; byliśmy razem, by pokazać jedność działania polskich władz – mówił Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do braku spotkania z aktualnym premierem Donaldem Tuskiem.

— Chciałem dzisiaj móc stanąć tutaj z Premierem @donaldtusk, który niestety nie skorzystał z mojego zaproszenia. Wierzę jednak, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii będziemy rozwijać z powodzeniem razem – mówił prezydent cytowany przez profil Kancelarii Prezydenta na Twitterze.

— Polska bardzo potrzebuje dziś jedności. Ta jedność jest ważna, także dla rozwijania poczucia bezpieczeństwa u nas w kraju, prowadzenia jednolitej i mądrej polityki, jak również pokazywania naszego współdziałania partnerom zewnętrznym. Mamy szereg celów do zrealizowania – powiedziała głowa państwa.

Prezydent RP Andrzej Duda o spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem

Oświadczenie prezydenta zaplanowano w środę na godz. 10, a więc godzinę po tym, jak w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Andrzeja Dudy miał się pojawić szef rządu Donald Tusk. Ostatecznie premier nie przybył na spotkanie o czym poinformował Wojciech Kolarski.

– Do tego spotkania nie dojdzie. Wczoraj wieczorem minister Grabiec przekazał, że premier jednak jest niedysponowany, więc w związku z tym nie przyjdzie – poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP na Twitterze, Interia