Wybory do PE. Padła ważna informacja

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za nami. Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła ostateczne wyniki głosowania. Różnica na samym szczycie jest minimalna.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ostatnią niedzielę 9 czerwca. Polacy swoich nowych przedstawicieli mogli wybierać w 13 okręgach wyborczych.

Łącznie do zdobycia było 52 mandatów europosłów. Główna rywalizacja o ich obsadzenie rozegrała się między dwoma największymi ugrupowaniami w Polsce — Koalicją Obywstelską i Prawem i Sprawiedliwością.

Przypomnijmy, że pięć lat temu najwyższy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, na którego listy swój głos zdecydowało się oddać w tamtym czasie aż 45.38 proc. wyborców. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej 38.47 proc.

Ostatnie miejsce na podium zajęła wówczas Wiosna Roberta Biedronia – 6.06 proc. Pozostałym ugrupowaniom nie udało się wprowadzić ani jednego kandydata do Parlamentu Europejskiego. Jak sytuacja wygląda w 2024 roku?

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska — 37.06 proc. Drugie miejsce przypadło partii Jarosława Kaczyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość — 36.16 proc.

Na podium znalazła się Konfederacja — 12.08 proc. Na kolejnej pozycji znalazła się Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) — 6.91 proc. Z kolei wynik Lewicy to 6.3.

Bezpartyjni Samorządowcy otrzymali 0.93 proc. Inne ugrupowania – 0.31 proc.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że Koalicja Obywatelska uzyska 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 20, Konfederacja 6, Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) i Lewica po 3 mandaty europosłów.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza, RP.pl