Sondaż tuż przed wyborami. Znamy wyniki

Nowy sondaż Opinia24 dla Gazety Wyborczej tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na prowadzeniu jest Koalicja Obywatelska.

Drugie miejsce przypadło partii Jarosława Kaczyńskiego — Prawo i Sprawiedliwość. Podium zamyka Konfederacja. Na dalszych miejscach znalazła się Trzecia Droga i Lewica.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 9 czerwca. Polacy swoich nowych przedstawicieli będą mogli wybierać w 13 okręgach wyborczych.

Łącznie do zdobycia są 52 mandaty europosłów. Główna rywalizacja o ich obsadzenie rozegra się najprawdopodobniej między Koalicją Obywstelską i Prawem i Sprawiedliwością.

Pięć lat temu najwyższy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, na którego listy swój głos zdecydowało się oddać aż 45.38 proc. wyborców. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej 38.47 proc.

Ostatnie miejsce na podium zajęła wówczas Wiosna Roberta Biedronia – 6.06 proc. Pozostałym ugrupowaniom nie udało się wprowadzić ani jednego kandydata do Parlamentu Europejskiego. Poniżej udostępniamy wyniki sondażu Opinia24 dla Gazety Wyborczej.

Sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Na pierwszym miejscu w sondażu Opinia24 jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 32.1 proc. Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 29.8 proc. Podium zamyka partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka – Konfederacja z poparciem 9 proc.

Na kolejnym miejscu znalazła się Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe), której wynik w badaniu Opinia24 to 8.9 proc. Na dalszym miejscu znalazła się Lewica z poparciem 7.7 proc. 8,9 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych.

Gdyby partie osiągnęły w wyborach taki sam wynik, jak w sondażu, to Koalicja Obywatelska zdobyłaby 20 mandatów, PiS – 19, Konfederacja – 5, Trzecia Droga – 5, a Lewica – 4.

Źródło: Wirtualna Polska