Przykra wiadomość. Nie żyje znany polski aktor

Nie żyje znany polski aktor – Jan Szurmiej. Wiadomość na temat śmierci artysty przekazał portal branżowy „Film Polski” i także Teatr Polski we Wrocławiu.

Jan Szurmiej urodził się 27 lipca 1947 roku w Jaworze. W 1976 r. zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu w Warszawie. Aktor był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2019 r. otrzymał srebny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a z kolei w 2023 r. złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jan Szurmiej był aktorem, reżyserem teatralnym i  choreografem. Występował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (1965-71) i w Teatrze Żydowskim w Warszawie (1971-91). Był dyrektorem Operetek: Wrocławskiej (1990-93) i Warszawskiej (1992-94).

W latach 1996-97 był etatowym reżyserem Teatru Żydowskiego w Warszawie. Od roku 2020 zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie.

Nie żyje Jan Szurmiej

Wiadomość na temat śmierci Jana Szurmieja przekazał między innymi Teatr Polski we Wrocławiu.

— Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Jana Szurmieja – reżysera, inscenizatora, choreografa i aktora, od 2020 roku dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wcześniej wielokrotnie tworzył spektakle na wrocławskich scenach. Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych – czytamy.

– Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących rekordy popularności u szerokiej widowni w kraju i za granicą. Był także znawcą kultury żydowskiej, wiele swoich spektakli poświęcił właśnie jej. Związany artystycznie między innymi z teatrami Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdyni i Szczecina. Laureat licznych nagród w kraju i za granicą – napisał wrocławski teatr za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Źródło: Film Polski, Media Społecznościowe