Smutna wiadomość. Nie żyje legenda polskiego filmu

Bardzo przykra informacja obiegła media – nie żyje znana polska reżyserka, scenarzystka, a wcześniej także aktorka — Maria Dłużewska.

O jej śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała między innymi poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka i była dziennikarka Telewizji Polskiej Anna Popek.

Maria Dłużewska urodziła się 26 września 1951 roku w Kielcach. W 1976 r. zdała egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu w Warszawie. Z kolei w 2008 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cztery lata temu w 2020 r. odebrała dwie nagrody: Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej na 8. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” i również doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii: Film.

W 2022 r. Maria Dłużewska otrzymała nagrodę Mediów Publicznych w kategorii: Obraz za „twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie”.

W trakcie swojej kariery aktorskiej występowała w teatrach: Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, Bałtyckim T. Dramatycznym im. Słowackiego w Koszalinie-Słupsku, Polskim w Szczecinie, Dramatycznym w Gdyni i także w Popularnym w Warszawie. Z kolei w trakcie trwania stanu wojennego była zaangażowana w działalność funkcjonującego w podziemiu Teatru Domowego.

Nie żyje Maria Dłużewska

Wiadomość na temat śmierci Marii Dłużewskiej przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych m.in. była dziennikarka Telewizji Polskiej – Anna Popek.

– Zmarła Maria Dłużewska, o czym dowiedziałam się z wielkim smutkiem. Rasowa, prawdziwa dziennikarka, odważna zarówno jako autorka filmów,jak i osoba, która – gdy trzeba było zareagować – po prostu to robiła. Jej filmy wciągały  od pierwszego ujęcia – napisała Anna Popek za pośrednictwem swojego konta na portalu społecznościowym Facebook.

– Bywała gościem w moich audycjach i zawsze Jej entuzjam do tematu i szczerość udzielały się zarówno mnie, jak i słuchaczom czy widzom. Wielokrotnie spotykałyśmy się na Zamojskim Festiwalu Filmowym, gdzie odbierała nagrody i prowadzila Master Class. Wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom . Nam pozostaną Jej filmy i książki, RIP – czytamy.

Źródło: Film Polski, Media Społecznościowe