Poruszające słowa prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się do wiadomości dotyczącej odejścia wybitnego polskiego aktora i reżysera Jerzego Stuhra. Informacja na temat artysty obiegła polskie media w we wtorek.

Jerzy Stuhr to postać bardzo zasłużona dla polskiego kina. Aktor urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. W 1972 r. ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W trakcie swojej wieloletniej kariery był niejednokrotnie nagradzany.

W latach 1972-91 był aktorem Starego Teatru w Krakowie. Od roku 2011 współpracował z Teatrem Polonia w Warszawie. Pełnił również obowiązki wykładowcy w PWST w Krakowie.

Z kolei w latach 1990-96 i 2002-2008 był rektorem tej uczelni. W latach 1991-93 członek Rady d/s Kultury przy Prezydencie Rzeczpospolitej. Jerzy Stuhr był także członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Wiadomość o śmierci aktora potwierdził w rozmowie z portalem „Onet” jego syn — Maciej Stuhr. Wpis w tej sprawie za pośrednictwem mediów społecznościowych zamieścił między innymi prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda żegna Jerzego Stuhra

— Odszedł Jerzy Stuhr – wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej. Jego kreacje aktorskie pozostaną na zawsze świadectwem wybitnego talentu i profesjonalizmu. Swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie! – napisał za pośrednictwem swojego konta na portalu społecznościowym „X” prezydent Andrzej Duda.

Wśród polityków aktora pożegnał także m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Kilkadziesiąt lat wyjątkowej kariery. Niezliczone znakomite filmy i spektakle. A wśród nich absolutnie kultowe i moje ulubione role w „Seksmisji” i „Wodzireju”. Odszedł Jerzy Stuhr. Wybitny aktor i reżyser. Ogromna strata dla polskiej kultury. Kondolencje dla całej rodziny – czytamy.

 

Źródło: Media Społecznościowe, Film Polski