Nowy sondaż. Wyniki mogą zaskoczyć

Nowy sondaż poparcia United Surveys dla portalu Wirtualna Polska. Na prowadzeniu jest Koalicja Obywatelska. Drugie miejsce przypadło partii Jarosława Kaczyńskiego — Prawo i Sprawiedliwość. Na kolejnym miejscu znalazła się Konfederacja. Wynik powyżej progu wyborczego zanotowały jeszcze Trzecia Droga i Lewica.

W zeszłym roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Przyniosły one wiele zmian w krajowej polityce. Najwyższy wynik spośród wszystkich startujących ugrupowań uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

Druga była Koalicja Obywatelska, a podium zamknęła Trzecia Droga. Do Sejmu swoich reprezentantów wprowadziła jeszcze Konfederacja i Lewica.

Co prawda można powiedzieć, że PiS wygrało wybory za sprawą najwyższego wyniku spośród wszystkich startujących ugrupowań, lecz ostateczny podział mandatów tym razem nie dał możliwości na to, aby Zjednoczona Prawica mogła trzeci raz pod rząd stworzyć samodzielny rząd.

W związku z tym możliwości stworzenia własnej Rady Ministrów przeszła w ręce trzech ugrupowań – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) i również Nowej Lewicy.

13 grudnia 2023 Rada Ministrów została zaprzysiężona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość po ośmiu latach ponownie znalazło się w opozycji.

Nowy sondaż poparcia

Według danych zawartych w nowym sondażu pracowni United Surveys – gdyby wybory odbyły się w Polsce w najbliższą niedzielę, to wzięło by w nich udział 48.5 proc. ankietowanych.

Najwyższe poparcie uzyskała w sondażu Koalicja Obywatelska – 31.2 proc. (spadek o 3.2 pp.). Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość — 27.2 proc. (spadek o 6.5 pp.). Podium w tym badaniu zamyka partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka – Konfederacja, której poparcie wynosi 11 proc. (spadek o 0.9 pp.).

Na kolejnym miejscu jest Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) – 9 proc. (spadek o 1.8 pp.). W przeprowadzonym sondażu jedyną formacją, która zyskała jest Lewica, której poparcie wynosiło 6,2 proc., a obecnie to 7,7 proc. 13,8 proc. jest z kolei niezdecydowanych.

Źródło: Wirtualna Polska