Nowy sondaż przed wyborami do PE. Wyniki zaskakują

Nowy sondaż Rzeczypospolitej dotyczący zbliżających się coraz większymi krokami wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zapytano w nim respondentów o to, kto ich zdaniem wygra najbliższe wybory europejskie. Spora część uczestników badania wskazała jednego mocnego faworyta.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 9 czerwca. Polacy swoich nowych przedstawicieli będą mogli wybierać w 13 okręgach wyborczych. Łącznie do zdobycia są 52 mandaty europosłów. Główna rywalizacja o ich obsadzenie rozegra się najprawdopodobniej między Koalicją Obywstelską i Prawem i Sprawiedliwością.

Pięć lat temu najwyższy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, na którego listy swój głos zdecydowało się oddać aż 45.38 proc. wyborców. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej 38.47 proc. Ostatnie miejsce na podium zajęła wówczas Wiosna Roberta Biedronia – 6.06 proc. Pozostałym ugrupowaniom nie udało się wprowadzić ani jednego kandydata do Parlamentu Europejskiego.

Z kolei w najnowszym badaniu SW Research dla portalu „Rzeczypospolita” zapytano Polaków o to, kto ich zdaniem wygra najbliższe wybory europejskie. Zdaniem respondentów faworytem jest Koalicja Obywatelska. Drugie miejsce przypadło partii Jarosława Kaczyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość.

Nowy sondaż przed wyborami

Zdaniem aż 46.6 proc. respondentów największe szansę na wygraną w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego ma Koalicja Obywatelska. Na kolejnym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, które mogłoby wygrać wybory zdaniem 22.7 proc. ankietowanych.

Na kolejnym miejscu znalazła się partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka – Konfederacja – 5.4 proc. Dalej jest Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni) — 4.9 proc. Z kolei Nowa Lewica może wygrać wybory w opinii 3.3 proc. respondentów. Natomiast 16.5 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Źródło: TVP Info, Rzeczypospolita